Mutacije koronavirusa, britanska koja se ubrzano širi istočnim dijelom zemlje i južnoafrička koju se pokušava izolirati u zapadno austrijskoj pokrajini Tirol, novi su veliki izazovi za Austriju, koja već godinu dana „stenje“ pod najezdom Covid-19.
Posljednjih dana, unatoč izjavama ministra zdravlja Rudolfa Anschobera da su brojke zaraze, iako previsoke ipak 'stabilne“, sve više raste zabrinutost Austrijanaca zbog laganog, ali stalnog porasta broja novozaraženih. I sve većeg broja potvrđenih slučajeva virusnih mutacija, za koje stručnjaci tvrde da su znatno zaraznije od izvornog soja.
Prema podacima Ministarstva zdravlja u subotu je u Austriji samo u proteklih 24 sata zabilježeno 1.877 novozaraženih, od čega najviše u Beču, njih 492. Na drugom je mjestu pokrajina Donja Austrija s 491 novim slučajem Covid-19 zaraza. Slijede Štajerska (298), Gornja Austrija (254), Koruška (104), Tirol (80), Gradišće (61), Salzburg (60) i Vorarlberg (37).
Od jučer do danas umrlo je još 20 koronom zaraženih osoba, pa Austrija sada u godinu dana ima ukupno 8.368 Covid-19 smrtnih slučajeva, te ukupno 443.536 oboljelih i 419.283 ozdravljenih. Trenutačno u Austriji aktivno od koronavirusa boluje 15.885 osoba od čega je njih 1.286 hospitalizirano, uključujući 261 u intenzivnoj njezi.
Beč, jedna od devet austrijskih saveznih pokrajina je ponovno na vrhu ljestvice najzaraženijih pokrajina u proteklih 24 sata. Uz porast broja novih slučajeva zaraze i to sve više britanskim sojem, austrijski glavni grad bilježi i porast sedmodnevne incidencije odnosno broja novozaraženih na 100.000 stanovnika. Još prije nepunih mjesec dana (22.01) incidencija u Beču bila je 93,42, a sada je 124,9.
Ono što je tome doprinijelo je sve veći broj testiranih, te brzo identificiranje kontakata zaraženih osoba, tvrdi bečki gradski vijećnik za zdravlje Peter Hacker.
A upravo s otkrivanjem odnosno identificiranjem kontakata zaraženih osoba tzv. Contact Tracing sve je više problema u gotovo svim austrijskim pokrajinama. Kako tvrde pokrajinski dužnosnici nadležni za borbu protiv Covid-a-19, „ljudi jednostavno ne žele otkriti svoje kontakte“.
„Zaraženi daju samo djelomične informacije o njihovim kontaktima ili navedu manje kontakata nego što su ih stvarno imali“, rekao je medijima glasnogovornik Koruške za Covid-19 Gerd Kurath dodavši: „Također ima onih koji su oboljeli te ostanu kod kuće, ali nakon toga više ne idu na testiranje. Time nema jamstva da je zaražena osoba zaista ostala 10 dana u karanteni“.
Herbert Vith iz Vorarlberga je rekao kako „nekim ljudima teško pada otkriti svoje kontakte“, dodavši: „Izgleda kao da se osjećaju odgovornima da će dotična osoba možda biti izolirana ili da će možda sami biti otkriveni da se nisu pridržavali propisanih mjera“.
Bilo kako bilo, austrijska vlada na čelu s kancelarom Sebastianom Kurzom uvijek iznova ističe da su učestalo testiranje i uspješno, a to znači brzo i učinkovito identificiranje kontakata zaraženih osoba, uz cijepljenje, „ključ“ sprečavanja širenja koronavirusa i njegovih mutacija ovom alpskom zemljom.
Ma svi smo mi u Kurtzu, ne samo Austrija, ovi farmaceuti su odlucili zaraditi milijarde na cjepivima otrovima i sad nas nece nikada vise pustiti, stalno ce izmisljati nove sojeve, tko jos pusta zlatnu koku, pardon zlatnu naivnu ovcu iz ruku?!