PROTUEPIDEMIJSKE MJERE NA SNAZI

U benkovačkom vrtiću deset mjeseci prisutna legionela, roditelji nisu obaviješteni?

Ilustracija
Foto: Pixabay/ilustracija
1/2
29.10.2024.
u 11:11

- Nema tuširanja ni pranja jasličke djece, a osim toga u vrtiću trebaju raditi redovno pasterizaciju odnosno podizati temperaturu vode u sustavu i dovoljno ga ispirati - rekao je dr. Alan Medić

Legionela je već deset mjeseci prisutna u vodovodnim cijevima Dječjeg vrtića Bubamara u Benkovcu. Zadarski Zavod za javno zdravstvo Zadarske županije evidentirao ju je u kontroli vode i već se godinu dana provode protuepidemijske mjere. Nitko od djece i zaposlenih navodno nije zaražen, a u vrtiću je zabranjeno korištenje vode za tuširanje, a svima je osigurana je čista voda za piće i higijenu svakodnevnim dovoženjem vode u cisternama. Najnovija analiza je napravljena u rujnu i legionela je i dalje prisutna, a roditelji dvjestotinjak djece nisu navodno uopće obaviješteni o ovoj opasnosti za zdravlje.

Alan Medić, epidemiolog zadarskog Zavoda za javno zdravstvo, za lokalne medije je izjavio da su nakon nalaza Sanitarne inspekcije zabranili korištenje vode za tuširanje i da neće nitko od djece neće biti ugrožen. 

- Nema tuširanja ni pranja jasličke djece, a osim toga u vrtiću trebaju raditi redovno pasterizaciju odnosno podizati temperaturu vode u sustavu i dovoljno ga ispirati. Prije svega, međutim, neophodno je napraviti rekonstrukciju kotlovnice jer je ovakvo stanje neodrživo kroz toliko mjeseci. Odmah smo im preporučili i stručnjake za termodinamiku koji se bave baš ovom problematikom, to treba riješiti što prije. Nalaz je pozitivan od kraja rujna prošle godine, to je već deset mjeseci - prenosi zadarski.hr izjavu voditelja službe za epidemiologiju Zavoda za javno zdravstvo Zadar, dr. Alana Medića.

Na upit Večernjeg lista o stanju u benkovačkom vrtiću i zbog čega roditelji nisu obaviješteni o legioneli, benkovački gradonačelnik Tomislav Bulić je istakao: - Nema mjesta panici i na snazi su protuepidemijske mjere. Nema oboljelih, a problem je u izvođaču radova koji rasteže radove i zbog čega ćemo možda i raskinuti ugovor. 

GALERIJA Ovo su prosječne cijene najma stana u gradovima u EU: U jednom treba izdvojiti čak 2275 eura
Ilustracija
1/21

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije