POSAO

U brodogradilištima inspektori mogu uhvatiti - prazna radna mjesta

29.04.2002.
u 00:00

* Ako u našim bolnicama ima radnika na crno, to može biti veoma malen broj ljudi, kaže ministar zdravstva Andro Vlahušić

Brodogradilišta "3. maj" i "Viktor Lenac" u stalnoj su potrazi za kvalificiranim cjevarima, brodomonterima, elektrozavarivačima i nedostaje im 250 stručnjaka. Dakle, nema ni riječi o tome da zapošljavaju radnike na crno. Tako najavu glavnog državnog inspektora Branka Jordanića da će od danas ključ u bravu staviti svako poduzeće u kojem se otkrije ijedan radnik na crno komentiraju u tim brodogradilištima. Nije im, kažu, jasno zašto je Jordanić istaknuo baš brodogradilišta.

U najvećem domaćem brodogradilištu, riječkom "3. maju", kako kaže kadrovski direktor Janko Povše, nikada nisu zapošljavali radnike na crno.

- Dugogodišnju praksu stalnog provjeravanja radnika prije nego što uspostave radni odnos nastavljamo i sada - veli Povše. - Kad uzimamo nove radnike, tražimo sve dokumente koji su temelj za uspostavljanje radnog odnosa. To isto tažimo i od naših kooperanata, kojih je 1400 u 60-ak radnih organizacija. I sada tražimo stotinjak cjevara, brodomontera i elektrozavarivača. Dakako, svi će oni morati predočiti legalne isprave.

Slično je i u kostrenskom brodogradilištu "Viktor Lenac".

- Nemamo nijednog radnika zaposlenog na crno - kaže dipl. ing. Damir Vrhovnik, predsjednik Uprave te tvrtke. - Surađujemo s nekoliko desetaka poduzeća iz kojih kod nas u kooperantskom odnosu radi i do 400 ljudi. Takva praksa je u "Viktoru Lencu" godinama ustaljena. Trenutačno trebamo 150 elektrozavarivača, brodomontera i cjevara.

I na kraju, iz riječkog "3. maja" poručuju: upravo zato što se ne bavimo angažiranjem radnika na crno, nedostatak domaće radne snage u brodogradnji rješavamo uz pomoć resornih ministarstava uvozom radnika iz inozemstva.

Branko Jordanić neće se libiti zatvoriti, kako je rekao, ni bolnicu ako inspektori pronađu ijednog zdravstvenog djelatnika koji radi na crno.

- Rad na crno u bolnici značio bi - komentirao je ministar zdravstva dr. Andro Vlahušić - da zaposlenik nema ni ugovor o radu, ni ugovor o djelu. Ne vjerujem da takvih ljudi ima u našim zdravstvenim ustanovama. A ako ih i ima, to može biti doista malen broj.

Ministarstvo zdravstva inače, prema Vlahušićevim riječima, veoma dobro surađuje s Državnim inspektoratom.

- Meni je kao ministru stalo da se zakoni poštuju, a nepravilnosti otkrivaju i kažnjavaju zdravstveni inspektori i inspektori rada - zaključio je ministar Vlahušić.

B. Peter, D. Glavina

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije