Prosječna starosna radnička mirovina kreće se oko 2900 kuna, ljudi koji su radili dulje od 41 godine primaju oko 3800 kuna, prijevremene mirovine su oko 2800 kuna, a prosječne invalidske i obiteljske oko 2200 kuna. Iznos je to mirovine nakon nedavnog travanjskog usklađenja od 2,24 posto.
Umirovljeničke udruge pojačale su pritisak na Vladu da promijeni formulu za usklađivanje kako bi mirovine još jače pratile kretanje cijena. Zasad nema izgleda da će se formula mijenjati. Bivši saborski zastupnik Željko Šemper očekuje u rujnu porast od 5,75 posto, moguće i veći ako inflacija dodatno ubrza, tako da bi prosječna rujanska mirovina mogla biti oko 200 kuna viša nego prije godinu dana.
Mirovine se usklađuju dva puta na godinu prema kretanju cijena i plaća. Vlada je nedavno rebalansom proračuna budžet za mirovine pojačala oko 1,5 milijardi kuna, a bude li usklađenje i više, država će naći dodatna sredstva, kazao je ministar financija Zdravko Marić.
Prosječna braniteljska mirovina je oko 6300 kuna, pripadnici HVO-a imaju 3500 kuna, a djelatne vojne osobe oko 4200 kuna. U svibnju smo imali 1,23 milijuna umirovljenika, oko devet tisuća umirovljenika manje nego isti mjesec prošle godine ili 12 tisuća umirovljenika manje nego 2020. godine. Ukupan broj umirovljenika smanjuje se zbog pojačane smrtnosti starijih u posljednje dvije godine.
Mirovine po županijama
Od sveukupno 20 županija i Grada Zagreba, samo se u tri hrvatske županije i Gradu Zagrebu isplaćuju mirovine koje su iznadprosječne neto mirovine za travanj, prenosi portal Mirovina.hr. Naime, kako navodi HZMO u svojem izvješću, najviša prosječna mirovina isplaćuje se u Gradu Zagrebu te ona iznosi 3582 kune. Najniža, koja je za više od tisuću kuna niža od najviše prosječne u Hrvatskoj te za 532 kune niža od sveukupne prosječne, isplaćuje se u Međimurskoj županiji te iznosi 2432 kune.
Mirovine veće od prosječne hrvatske isplaćuju se u zapadnim i južnim dijelovima Hrvatske, uz iznimku Grada Zagreba koji ima i najveći broj korisnika mirovina, njih 189.804. Nakon Zagrepčana slijedi Primorsko-goranska županija s prosječnom mirovinom od 3291 kune te Istarska županija s prosjekom od 3166 kuna. Za njima slijedi Dubrovačko-neretvanska županija s prosječnom neto mirovinom od 3048 kuna.
Prosječna braniteljska mirovina 6.300kn?Kolika je medijan braniteljska mirovina i što je to braniteljska mirovina?Većina branitelja ima ili će imati kad odu u mirovinu,civilnu mirovinu + pola kune za svaki dan rata,što će za mnoge biti cca 100kn (mnogi imaju ccaa 200 dana rata,dok ih je svega 10% provelo u uniformi cijeli rat,pa će dobiti civilnu mirovinu + cca 770kn).Ako branitelj ode u mirovinu prije navršenih 65 godina,penalizira mu se mirovina,pa imaju manju mirovinu od minimalne braniteljske,koja je trenutno 2.558,25 kn mjesečno.