Svaka grupa u Dječjem vrtiću u Slunju ubuduće će imati troje do petero mališana više. Sa devedeset i šest mališana radit će dvije tete manje. Odlaze na porodiljni dopust, a odlukom Grada neće dobiti zamjenu. Razlog tome su uštede u gradskom proračunu, koji je s dvadesetak sada ‘pao’ na 15,5 milijuna kuna.
Bolji od drugih
Međutim, iz Grada poručuju da nije riječ o tome da će na bilo koji način zakinuti djecu. I prije donošenja odluke provjerili su situaciju u drugim sredinama
– Grupe u slunjskom vrtiću i dalje će biti manje nego primjerice u Karlovcu, Ogulinu, pa čak i nekim zagrebačkim. Živimo u vremenu sveopće besparice. Novca nedostaje na državnoj razini, pa tako onda i lokalnoj.
Dvije odgojiteljice u slunjskom vrtiću neće biti oko dvije godine. Time što im nećemo naći zamjenu ostvarit ćemo uštede od 180.000 kuna godišnje. Od toga smo 100.000 kuna planirali usmjeriti upravo za potrebe vrtića, točnije sanaciju objekta po izboru kolektiva. Osamdeset tisuća kuna ostalo bi u proračunu za razvojne projekte – napominje slunjski gradonačelnik Željko Rendulić.
Dodaje da moraju štedjeti svaku kunu da bi mogli investirati u kupnju zemljišta za potencijalne buduće investitore, razvoj turizma i druge projekte neophodne za otvaranje novih radnih mjesta. U slunjskom vrtiću bili su ponosni na poštivanje pedagoških standarda što se tiče broja djece u grupama. No, svjesni teške situacije prihvatili su gradsku odluku.
– Neka to bude naš doprinos štednji. Nadamo se samo da će obećanje biti održano i da će dio novca biti usmjeren za naše potrebe, odnosno ‘popravak’ objekta u koji smo uselili prije pet godina. Hitno je potrebno uređenje sanitarnog čvora za odrasle na katu i rješavanje problema terase, koja se doslovno raspada uslijed vremenskih uvjeta – nabraja samo neke od propusta učinjenih prilikom izgradnje slunjskog vrtića ravnateljica Gordana Kovačević.
Djeca neće osjetiti
Od početka se bori za uklanjanje nedostaka učinjenih od strane izvođača radova, nekadašnje tvrtke Fenix. Osim svega toga dva puta tjedno vodi i Malu školu, koja bi od sljedeće godine trebala biti obvezna i održavati se svaki dan. Kako će tada organizirati sve poslove, tek će vidjeti. No, iz vrtića poručuju da djeca niti u kojem slučaju neće osjetiti ‘stezanje remena’.