RADE ŠTETU

U Hrvatskoj ih nije bilo cijelo stoljeće, sada su preplavili zemlju i mnogima zadaju glavobolje

Zagreb: Spašeni dabar pušten na slobodu kod jezera Savica Šanci
Foto: Marko Prpic/PIXSELL
1/5
04.06.2024.
u 07:15

Među lokalitetima gdje je dabar pušten 1997. godine jest i rijeka Drava kod Legrada. Nije mu trebalo dugo da se kao invazivna vrsta počne širiti vrtoglavom brzinom. Uglavnom se kreće uzvodno, a dragi su mu i pritoci rijekama.

Europskog dabra na ovim prostorima nije se moglo vidjeti od kraja 19. stoljeća. Godine 1996. vraćen je na tlo Lijepe Naše u okviru projekta „Dabar u Hrvatskoj“, a od tada, kao životinja koja nema prirodnog neprijatelja, raširio se vrtoglavom brzinom i počeo raditi probleme.

Stanovnici uz potok Koprivnica, koji teče kroz sam grad, već neko vrijeme negoduju zbog šteta koje im po vrtovima i dvorištima čini dabar. Njegova dužina može doseći do metra, težak je do 30 kilograma, a kad ga ugleda u vodi, prolaznik često pomisli kako poveći pas traži zaštitu od sunca.

Kako je Hini objasnio Krešimir Krapinec, profesor na Šumarskom fakultetu u Zagrebu koji se bavi gospodarenjem životinjskim vrstama, dabrovi su na nekoliko mjesta u Hrvatskoj pušteni u prirodu da bi se obnovila njihova prisutnost.

Među lokalitetima gdje je dabar pušten 1997. godine jest i rijeka Drava kod Legrada. Nije mu trebalo dugo da se kao invazivna vrsta počne širiti vrtoglavom brzinom. Uglavnom se kreće uzvodno, a dragi su mu i pritoci rijeka.

VEZANI ČLANCI

„Uopće nije čudno što se dabar nastanio nekoliko kilometara od Drave, čak u središtu Koprivnice“, kaže Krapinec dodajući kako ga često viđaju rekreativci koji šeću uz potok. Ako ga i ne vidite golim okom, možete pratiti njegovo kretanje jer iza sebe ostavlja srušena stabla i druge tragove koji tište stanovnike uz potok.

Prilikom zadnjih izvida o širenju dabrova prije 12 godina, Krapinec ih je uočio kod Križevaca, na Zelini čak i na Kalniku. Danas ih ima skoro u cijeloj Hrvatskoj, viđa ih se u Nacionalnom parku Plitvice, na Kupi i u Gorskom kotaru, izuzetak je još samo Dalmacija.

Dabrovi se šire brže nego što se očekivalo i zadaju sve više glavobolje stanovništvu uz rijeke, potoke i jezera, kao i stručnjacima koji brinu o uravnoteženoj prisutnosti životinjskih vrsta. Tim više što još uvijek ne postoji plan gospodarenja našim najvećim glodavcem.

Krapinec kaže da se svojedobno u Podravini strahovalo od širenja bizantskog štakora, koji je uvezen iz SAD-a s namjerom da ga love krznari. No, on se nije proširio, ali nutrija, koja je po veličini između bizantskog štakora i dabra, pobjegla je krznarima iz zatočeništva i počela se širiti. Riječ je također o invazivnoj vrsti, ali ona se ne širi brzo poput dabra, može je se naći tek u Posavini.

VIDEO Ilok poslije nevremena

Ključne riječi

Komentara 7

DU
Deleted user
08:56 04.06.2024.

Indijanci su znali kako upotrijebiti krzno i meso. Ovi naši pametnjakovići su svjesno štetočinu pustili u rijeke. Sada radi štete u voćnjacima i kukuruzištima, a i sva stabla uz rijeke i potoke ruši, te time ugrožava obale rijeka. Možda dođe netko pametan pa poništi taj nakaradni zakon o zaštiti dabra i da se počnu praviti kape od krzna, a ne plastičnih boca.

LA
laptopxp1
07:31 04.06.2024.

Gulaš, kotlovina... ima rješenja za višak dabrova.

OL
olujasviholuja
09:21 04.06.2024.

U mojem kraju dabre su "riješili" Nepalci, pojeli su ih,a sad "rešavaju " pse lutalice

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije