POREMEĆAJ NA TRŽIŠTU

U Hrvatskoj nestašica popularnog voća, prodavači ogorčeni: Nikada nije bilo ovako!

Zagreb: Sunčana subota na gradskoj tržnici Dolac
Matija Habljak/PIXSELL
17.09.2024.
u 13:20

Trenutačno na Dolcu tek dva štanda prodaju limun i to limun iz Argentine, cijena tri eura za jedan kilogram. Za 20 dana ponuda bi trebala biti bogatija jer bi trebala stići pošiljka iz Turske i Španjolske pa bi trebala pasti i cijena.

Ovih dana prodavači s hrvatskih tržnica svjedoče neobičnoj nestašici. Naime, iako je uobičajeno da u ovo doba godine nema dovoljno limuna jer se čeka berba, prodavači kažu da nikad nije bilo ovako kao sada. – Znate što, svaki sedmi, osmi mjesec bude visoka cijena, kriza, ali ove godine pogotovo. Jako malo ga ima, uopće ga nema skoro – rekao je prodavač Amir na zagrebačkoj tržnici Dolac za Dnevnik.hr.

U Hrvatskoj se obično jede limun iz Turske, ali on se još čeka jer berba nije počela. Ovaj koji trenutačno kupujemo mahom dolazi iz Južne Amerike, a skup je i za prodavače koji ga nabavljaju po cijeni od 2,60 eura po kilogramu. – Razlog zašto nema limuna ovdje jest što je nama preskupa nabava... 2,60, 3,20... za koliko da mi prodamo, za tri eura?  Ljudi nemaju novca – rekao je prodavač Saud. Procjena je da će ova situacija potrajati mjesec dana.

Trenutačno na Dolcu tek dva štanda prodaju limun i to limun iz Argentine, cijena tri eura za jedan kilogram. Za 20 dana ponuda bi trebala biti bogatija jer bi trebala stići pošiljka iz Turske i Španjolske pa bi trebala pasti i cijena. U Hrvatskoj nema puno proizvođača limuna. On opstaje samo na određenim mikrolokacijama, primjerice u dolini Neretve.

– I to je razlog zašto na našim tržnicama još uvijek nema hrvatskog limuna. Ovaj limun koji se sad prodaje je uvozni, očito su se dogodili neki poremećaji na svjetskim tržištima. To je neka situacija na koju mi ne možemo utjecati – rekao je proizvođač limuna Pavo Delija.

Cijena još nije finalizirana, ali pretpostavlja se da će kilogram biti tri eura. Teško da mogu konkurirati Turcima i Španjolcima jer oni limune koji beru ove jesen mogu prodavati cijelu godinu, a u Hrvatskoj nema skladišta za čuvanje limuna, piše Dnevnik.hr.

FOTO Raskošna imanja u Hrvatskoj: Posjećivali ih velikani, a sada propadaju

Zagreb: Sunčana subota na gradskoj tržnici Dolac
1/41

 

 

Ključne riječi

Komentara 3

ST
sttipe
18:56 17.09.2024.

Imam 2 manja stabla, neće biti još misec - dva, zrilog limuna. Nema ni trišanja. Prošle su.. Osim onih iz ledenica.. Iz ledenica se ne bi tribalo prodavat, ništa, po pazarima, niti po "pazarskim cijenama" . Voće na pazaru, MORA MIRISATI!!! Voće iz leda ne miriše i mora se poist u kratkom roku.. Voće iz leda kupujemo po trgovačkim lancima, za po cijene i manje, i ono ne vridi ni toliko..

ST
sttipe
18:49 17.09.2024.

Proizvođači agruma u hr su godinama ubijani dampingom, pa su odustali od proizvodnje!! Ka i svi ostali proizvođači, bilo čega !! Političari bi tribali bit plaćeni isključivo od poreza na domaće uzgojen proizvod!!! (maksimalno 10%, desetina je tisuću godina bilaa porez, moglo se tada, može i sada) Porez na trgovinu i bilo šta drugo triba kanalizirati u poboljšanje uvjeta domaćih proizvođača, školstvo, zdravstvo, i sl. A ratne igre, donacije Ukraini, i sl, od dobrovoljnih priloga!!

SU
Sudemi
14:33 17.09.2024.

U Hrvatsko sej limun ne može uzgajati?

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije