Potrošnja proizvoda ribarstva i akvakulture po glavi stanovnika (per capita) u Hrvatskoj je 2021. iznosila 22,9 kilograma, što je 18,6% više u odnosu na godinu prije, kada je bila 19,3 kilograma. U odnosu na 2018. (18,06 kg) potrošnja je pak rasla za gotovo pet kilograma, objavilo je Ministarstvo poljoprivrede. Pritom, napominju, treba imati na umu da je tijekom 2020. porastao ulaz sirovine u prerađivačke objekte radi veće potražnje za konzerviranim proizvodima kao izravna posljedica provođenja mjera uzrokovanih pandemijom virusa covid-19 i djelomičnog zatvaranja HoReCa-e sektora (hoteli, restorani i kafići).
"S obzirom da je prosječna potrošnje država članica EU 24,4 kg/per capita, s tim da ona zapravo varira od 5 kg po glavi stanovnika u Mađarskoj do gotovo 57 kg u Portugalu, smatramo da je Hrvatska na dobrom putu i da unatoč izazovima s kojima se cijeli svijet suočio, možemo biti zadovoljni rezultatom i činjenicom da se riba ipak nalazi u dovoljnim količinama na našim tanjurima", istaknuli su.
Novo istraživanje resornog ministarstva o potrošnji proizvoda ribarstva i akvakulture u Hrvatskoj za 2020. i 2021. godinu s ciljem utvrđivanja dostupnosti proizvoda ribarstva i akvakulture i potrošnje po glavi stanovnika govori o trendovima rasta, pri čemu je izračunata dostupna ponuda te podijeljena s brojem stanovnika, uzimajući u obzir i preciznu destinaciju proizvoda i potrošnju stranih turista. Ona je, naime, oduzeta od ukupne dostupne neto ponude i nije uzeta u obzir prilikom izračuna potrošnje proizvoda ribarstva hrvatskog stanovništva.
"Unatoč padu dostupne ponude u 2020. godini u odnosu na 2019., u 2021. ponuda proizvoda ribarstva i akvakulture raste te je s 88,8 tisuća tona za gotovo 13,7% viša u odnosu na 2020. i za gotovo 20% viša u odnosu na ponudu u 2018. Kada je riječ o 2020. godini, ponuda je iznosila više od 78 tisuća tona i u odnosu na 2018. bila veća za 5,8%", zaključili su iz ministarstva.
VIDEO: Susret Zelenskog i Plenkovića u Europskom parlamentu
Nije dobra vijest što ljudi u Hrvatskoj u većoj mjeri nego prošle godine podržavaju neselektivan pokolj bića koja zive u moru. Gospodarski ribolov je neodrživ i okrutan i prijeti opstanku mnogim vrstama i ekosustavima. Zbog gospodarskog ribolova strasaju i dupini, morske ptice i kornjače.