U kakvu to Uniju Hrvatska ulazi

15.12.2005.
u 17:16

Propali pokušaj s europskim ustavom i sukobi zbog donošenja budžeta upozoravaju koliko je Europska unija još uvijek neizgrađena konstrukcija. Kad je riječ o makedonskoj kandidaturi, stječe se dojam da Unija ništa nije naučila iz povijesti. Ponovno se stvara nekakav balkanski paket iza kojega navodno stoji staro prijateljstvo Beograda i Pariza. Makedonija bi trebala čekati Srbiju za ulazak u EU. Pariz je za tu ideju već pridobio i Nizozemsku, navodno i Dansku i Švedsku. Zagreb može biti sretan da se takvih paketa riješio. Ali, zašto toga još uvijek ima?

Postavlja se pitanje: u kakvu to Uniju suverena Hrvatska ulazi? Englezi se drže nacionalne politike i ne odriču se svojeg rabata, za koji se izborila još Margaret Thatcher. Blokiraju donošenje budžeta, najavljujući da će to činiti i dalje. Britanski prijedlog financijske konstrukcije za Uniju smanjuje subvencije istočnim Europljanima za više od deset posto. Siromašne pridošlice s Istoka, prema uzrečici "daj što daš", pristaju čak i na to.

Međutim, Blairovu politiku, koja bi Uniju najradije pretvorila u trgovinsku zonu, kontinentalne države ne mogu prihvatiti, osobito nakon izbora Angele Merkel za njemačku kancelarku. Njemačka i Francuska najavile su snažan otpor Blairu. Njemačka je u interesu europskog ujedinjenja, zadužujući se kod banaka i kršeći maastrichtska pravila da bi ispunila financijske obveze prema Bruxellesu, plaćala čak 53 posto budžeta Europske unije. Korisnici su Francuska, ali još više Španjolska i europski jug. Ni Pariz ni Berlin ne dopuštaju promjene u europskom agraru, koji guta čak 40 posto sredstava, jer bi svaka promjena mogla dovesti do političkog zaoštravanja.

Premda u gospodarskom i financijskom smislu Europa nije nimalo slabija od Amerike, Unijina tzv. zajednička vanjska i sigurnosna politika još je uvijek mrtvo slovo na papiru. Europska unija danas je manje-više protektorat Sjedinjenih Država. Washington u EU gura i Tursku i Ukrajinu, da bi dobio baze na Crnom moru i opkolio Ruse. Premda je hladni rat već davno završio, Amerikanci imaju baze u Europi. Ali nitko ne pita zašto EU ne razmjesti borbene zrakoplove u Kaliforniji. Nitko ne osporava transatlantsko zajedništvo. Ali dominaciju bi trebalo zamijeniti partnerstvo.

EU je prije svega geopolitički projekt, čiji je glavni nedostatak što mu nedostaje snažan predvodnik. Njemačka to iz povijesnih razloga teško može biti, dok je Francuska za to gospodarski preslaba. Budućnost EU ovisi o zajedništvu Francuske i Njemačke. Taj bi dvojac trebao donijeti europsku geostrategiju i okupiti oko sebe jezgru zemalja u koju bi svakako trebala ući i Hrvatska.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije