– Osnovna škola u Klinča Selima u katastrofalnom je stanju. Sagrađena je još 1966. od kancerogenih salonitnih ploča, prozori propuštaju, a kad djeca počnu trčati, trese se i cijela škola. Nevjerojatna je sreća što još nitko nije stradao – piše nam zabrinuta majka učenika OŠ Klinča Sela, a mi krećemo prema školi. I zaista, iza neugledne vanjštine limene zgrade u Kolodvorskoj 5 skriva se, potvrđuje to i ravnateljica Dragica Mraković, još gora unutrašnjost.
– Sve što vam je ta mama rekla je točno. Škola je posljednji put renovirana 1993., no i dalje je većim dijelom sagrađena od salonita. Sanitarni čvor je derutan, vodovodne instalacije dotrajale, a zidovi raspucali unatoč tome što ih svake godine bojimo. Škola nema dovoljan broj kabineta ni odgovarajuću toplinsku izolaciju, a strop vibrira svaki put kada učenici na katu potrče. Prošle je godine zbog tih titraja pao luster, a staklo na ulazu u školu puklo popola – nabraja ravnateljica D. Marković.
Iako je klinčaselska škola na popis prioritetne kapitalne gradnje Zagrebačke županije uvrštena još 2004., njena gradnja do danas stoji. Razlog – nedostatak novca koji u omjeru deset prema četrdeset, odnosno pedeset posto, moraju namaknuti Općina Klinča Sela, Zagrebačka županija i Ministarstvo regionalnog razvoja, šumarstva i vodnoga gospodarstva.
– Prvu smo građevinsku dozvolu i zemljište za novu školu dobili još 2007., no na gradilištu nije iskopana ni jedna jedina rupa. Štoviše, u ožujku iduće godine isteći će i druga građevinska dozvola – negoduje D. Mraković i nabraja probleme koje bi gradnja nove škole riješila. Dvadeset učionica napokon bi dobilo i pripadajuće kabinete, kvalitetan sustav grijanja u povijest bi poslao električne grijalice, a kvalitetna stolarija 450 učenika škole zaštitila od naleta vjetra. Ipak, najbolja je vijest, kaže, prebacivanje škole na jednosmjenski rad.
I O.Š. Antun Gustav Matoš u zagrebačkom kvartu Maksimir je sagrađena od salonitnih ploča koje se fino truse pa djeca i po 6 sati na dan udišu zrak \"obogaćen\" azbestnim česticama. Nikoga nije briga, a ponajmanje gradsku vlast koja bi trebala financirati obnovu škola. Važniji je stadion.