Bez većih problema protekao je današnji prvi dan primjene e-recepata u Sisačko-moslavačkoj županiji. Novim sustavom zadovoljni su i pacijenti i liječnici i ljekarnici.
Pomaže i helpdesk
– Pacijenti trebaju doći sa zdravstvenom iskaznicom i na osnovi matičnog broja dobivamo podatke koje recepte ima. Sve teče glatko, no građane molimo za strpljenje jer dohvat podataka iz centralnog sustava malo potraje – kaže mr. pharm. Mira Božić, ravnateljica Gradskih ljekarni Sisak. Dok se većina pacijenata već informirala o novom sustavu, bilo je i onih u zabludi da sada liječnike mogu zaobići.
– Ovo je samo ubrzani proces, nema papirologije, no liječnik i dalje mora propisati lijekove – naglasila je mr. pharm. Mira Božić. U slučaju nepredviđenih poteškoća, poput nestanka struje, pacijenti ljekarniku trebaju predočiti povijest bolesti te na temelju toga mogu podići lijek.
– Osim toga, postoji i helpdesk koji možemo nazvati i provjeriti terapiju – naglasio je mr. pharm. Marko Letić iz centralne Gradske ljekarne Sisak.
Dok je za većinu liječnika novi sustav spas od obilne papirologije, neki će još određeno vrijeme raditi po starom. Naime, papirnati recepti ostaju u pedijatriji, ginekologiji, na hitnoj pomoći, stomatologiji te pri kućnim posjetima, a koristit će se i za ortopedska pomagala.
– Mislim da u odnosu na pacijente nema neke promjene, jedino što sad ne moramo nositi papir sa sobom pa je zato praktičnije – smatra Petar Pruha iz Siska.
Zadovoljni pacijenti
– Došla sam po recepte za lijekove za baku Maru i djeda Stjepana, no liječnica mi je kazala da samo odem u ljekarnu. Ovako je puno brže, jer ću od sada za oboje starih ljudi njihove stalne lijekove od liječnika moći naručiti telefonom – novi sustav e-recepata zadovoljno komentira Petrinjka Nadica Marjanović.
U Ljekarni Crnković, na petrinjskom Trgu dr. Franje Tuđmana, na sličan način, odmah po dolasku od svoje liječnice, samo uz predočenje zdravstvene iskaznice, lijek je dobila Đurđica Pavičić iz Sisačke ulice. U četiri gradske ljekarne i petoj u Mošćenici jučer prijepodne besprijekorno je funkcionirao novi sustav e-recepata.
– Dobro smo se pripremili, educirali i uvježbali – kaže ljekarnica Ljerka Kovačićek.
– Do zastoja u komunikaciji može doći samo zbog nestanka struje ili nekog problema u središnjem sustavu CEZIH-u, preko kojeg se odvija cijeli postupak provjere i nadzora zdravstvenog osiguranja pacijenta – dodaje mr. pharm. Biserka Crnković.
----------------------
Oko 50 milijuna recepata izdavano je u Hrvatskoj tijekom godine, na što se trošilo 70 tona papira. Osim materijalnih ušteda, sustav "Zdravstva bez papira" trebao bi povećati kvalitetu zdravstvenog sustava te administrativno rasteretiti ljekarnike, liječnike i medicinske sestre.
S primjenom e-recepata započelo se u Ličko-senjskoj i Međimurskoj županiji, pa u Karlovačkoj, Virovitičko-podravskoj, Koprivničko-križevačkoj, Bjelovarsko-bilogorskoj, Istarskoj, Zadarskoj i Primorsko-goranskoj županiji. Od danas u sustavu su i naša županija te Zagrebačka.