U mladosti sam bio tih i povučen, nisam mnogo izlazio ni trčao za curama. Moj svijet bile su knjige, posebno povijesne. Bavio sam se sportom, igrao šah i slušao ploče – prije svega rock. Mnogi su mislili da je to zbog kompleksa uzrokovanog mucanjem. Možda je u početku i bilo tako. Kasnije sam se prestao opterećivati time. Jednostavno – bio sam takav.
Tako je o sebi pisao Željko Rohatinski u knjizi 'Persona Non Grata' koja je prikaz njegove poslovne biografije od kraja 1990.-tih do 2019.
Najteža godina na čelu središnje banke bila mu je 2012.
– Još jedna od „bitaka“ kroz koje sam se profilirao. Kao čovjek i kao ekonomist. Dobar ili loš, nije na meni da sudim. U svakom slučaju, mnogi su govorili, prilično osebujan lik – napisao je Rohatinski u svojoj knjizi.
Obitelj je zasnovao s kolegicom s fakulteta, Marijom, s kojom je dobio dvoje djece, Natašu i Vedrana. Živio je u skromnim stanovima u kojima, kako je napisao, nikad nije imao dovoljno prostora za rad.
– Neke od svojih najboljih tekstova napisao sam u krevetu, jedinom raspoloživom mjestu. To se promijenilo tek u posljednjim godinama na način i pod cijenu koju ne bi nikome poželio. Dugogodišnja prisutnost u medijima donijela mi je niz poznanika. Kad su se reflektori konačno ugasili, i oni su nestali – priznao je Rohatinski.
Kaže kako su ga u poslu pratili atributi kejnesijanac, monetarist, suverenist... Nikada se nije smatrao ničim od toga te se nastojao držati vrlo jednostavnog načela: gledaj što se stvarno zbiva i misli svojom glavom. To je savjetovao i svojim suradnicima.
– Na kraju, nakon svih tih godina, postavljam si pitanje: Bih li sve ponovio? Odgovor je jednostavan. Naravno da ne bih. Ili možda ipak... – priznao je Željko Rohatinski u svojoj knjizi.
VIDEO Zagreb: Predstavljanje knjige "Kriza u Hrvatskoj" Željka Rohatinskog
I nije odgovarao za svoje grijehe NBH koja je uništila našu privredu, izvoz, a omogućila enormno bogaćenje stranim bankama i uvoznom lobiju, a zlodjelo je nastavio njegov šegrt vujčić