U sukobima navijača u Gvineji poginulo je nekoliko desetaka ljudi, prema nekim izvorima više od stotinu! Nedjeljna nogometna utakmica u N’Zerekoreu pretvorila se u krvoproliće nakon sporne odluka suca o jedanaestercu koja je izazvala bijes među gostujućim navijačima iz Labe. Među poginulima su i djeca.
Policija je navodno upotrijebila suzavac kako bi pokušala rastjerati okupljene koji su počeli bacati kamenje i utrčali na travnjak, nakon čega je nastao stampedo. Tijela su poredana u bolnici dokle god pogled seže. Druga leže na podu u hodnicima. Mrtvačnica je puna – rekao je za agenciju AFP liječnik koji je želio ostati anoniman jer nije ovlašten za davanje izjava. Dodao je da je prema njegovoj procjeni stotinjak mrtvih. Sukobi koji su izbili na nogometnom igralištu proširili su se i u ostale dijelove grada, pa je tako zapaljena policijska postaja u N’Zerekoru. – Sve je počelo spornom odlukom suca i navijači su upali na teren – ispričao je jedan od očevidaca.
Utakmica se igrala u sklopu turnira organiziranog u čast vođe gvinejske hunte Mamadija Doumbouye, koji je preuzeo vlast državnim udarom 2021. i postavio se za predsjednika. Takvi turniri, kako javljaju agencije, postali su uobičajeni u toj zapadnoafričkoj državi jer Doumbouya se planira kandidirati na idućim predsjedničkim izborima. Taj 44-godišnji vojni časnik privremeni je predsjednik Gvineje još od listopada 2021. Pripadnik je skupine specijalnih snaga gvinejske vojske i bivši francuski legionar. Na dan puča Doumbouya je na državnoj televiziji rekao da je njegova frakcija raspustila vladu i ustav. Koalicija političkih stranaka u Gvineji, Nacionalna alijansa za alternaciju i koalicija za demokraciju, nakon nedjeljne tragedije pozvala je na istragu. Tvrdi da je nogometni turnir organiziran kako bi se pridobila podrška javnosti za “ilegalne i neprikladne” političke Doumbouyeve ambicije.
Premijer Gvineje Bah Oury osudio je nasilje i rekao da lokalne vlasti rade na smirivanju situacije. - Vlada žali zbog incidenata koji su pokvarili nogometnu utakmicu između momčadi Labe i N’Zerekore - naveo je premijer Oury na X-u. Posljednjih mjeseci u Gvineji se provodi pojačan nadzor nad moćnim osobama u gvinejskom nogometu zbog korupcije i nasilja. Tragedija koja se dogodila u nedjelju nije najveća u povijesti nogometa u Gvineji. U masakru u Conakryju 2009. ubijeno je 156 ljudi. U srpnju ove godine sud u Conakryju proglasio je bivšeg predsjednika Moussu Dadisa Camaru i nekoliko drugih vojnih čelnika krivima za zločine protiv čovječnosti, dok su ostala četvorica optuženih oslobođena. Sud je naložio osuđenima da obeštete žrtve i njihove obitelji. - Nakon gotovo 15 godina žrtve, preživjeli i njihove obitelji imaju pravo na punu pravdu i transparentnost - rekao je tada šef UN-a za prava Volker Turk i dodao kako je potrebno nastaviti put koji je Gvineja započela u kažnjavanju odgovornih za kršenja ljudskih prava.