Muškarac, za kojeg se vjeruje da je osmislio i organizirao poreznu prevaru s PDV-om, koju Ured europskog javnog tužitelja istražuje (EPPO) u operaciji Huracan uhićen je u Njemačkoj. Sumnjiči ga se da je organizirao poreznu prevaru koja je pričinjena u sklopu kriminalne organizacije, pri čemu je pričinjena šteta od 11 milijuna eura.
Inače, prije 10-ak dana u Njemačkoj su donesene i prve presude u tom slučaju. Pet osoba, koje su i prve optužene, priznalo je da je na prodaji 10.000 automobila lažiralo promet od 190 milijuna eura. Temeljem nagodbe s EPPO-om osuđeni su na zatvorske kazne u rasponu od godine i devet mjeseci do šest godina i dva mjeseca zatvora. Zaplijenjena im je i imovina vrijedna 43,5 milijuna eura, jer ih se teretilo da su prilikom međunarodne prevare generirali lažni promet od 190 milijuna eura pri čemu je gubitak na PDV-u bio 53,7 milijuna eura.
Istraga u operaciji Huracan obuhvaćeno je 60 osoba i pokrenuta je u siječnju 2021. nakon što je talijansko porezno tijelo izvijestilo njemački savezni središnji porezni ured da im nedostaju neke informacije o kupnji i potencijalnoj prodaji automobila koji su uvezeni iz Njemačke u Italiju. Nakon toga, porezni istražni ured u Münsteru otvorio je istragu, koju je nedugo zatim preuzeo ured EPPO-a u Kölnu. U istragu su se potom uključili financijski stručnjaci iz središnjice EPPO-a u Luxemburgu te uskoro shvatili da se radi o velikoj međunarodnoj poreznoj prevari koju vodi dobro organizirana kriminala skupina.
VEZANI ČLANCI:
Shema je bila sljedeća: Fiktivna tvrtka sa sjedištem u Njemačkoj, koja je na papiru izgledala kao legitimna tvrtka, kupila bi automobile od njemačkog trgovca automobilima. Platili bi s cijenu s PDV-om, nakon čega bi podnijeli zahtjev za povrat PDV-a, kojeg bi i dobili od Njemačke. Nakon toga, automobili bi bili preprodani tzv. nestajućim trgovcima u Italiji i Mađarskoj. (nestajući trgovci je prevarna shema koja se sastoji od niza fiktivnih tvrtki). Cijena automobila po kojoj su vozila prodavana u Mađarskoj i Italiji bila bi nešto viša od neto cijene naznačene na izvornom računu. No ta cijena bila je zapravo povoljnija jer se nije morao plaćati PDV, zbog pravila o PDV-u koja vrijede unutar zemalja EU.
Tzv. nestajući trgovci bi zatim po povoljnoj cijeni prodali automobil krajnjim korisnicima, a taj krajnji korisnik bi platio i PDV. Mislio je da plaća njemačkoj državi, no umjesto njemačkoj državi, PDV je plaćen tzv. nestajućim trgovcima, koji bi ga - zadržali za sebe. Sumnja se i da su osumnjičenici fizičkim osobama ili trgovcima izdavali lažne fakture iz kojih je proizlazilo da su vozila legalno kupljena te da je PDV plaćen. Zahvaljujući tim fakturama, kupci su naknadno mogli registrirati vozila kupljena u drugoj zemlji. Osim za porezne prevare, upleteni u ovu priču sumnjiče se i za pranje novca, zločinačko udruživanje, krivotvorenje isprave...
>>> FOTO Vratilo se 'zagorsko more': Trakošćan opet dobio prepoznatljiv bajkoviti krajolik, pogledajte kako sada izgleda