U povodu 22. rujna, Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, PU vukovarsko-srijemske objavila je statističke pokazatelje o primjeni Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji u osam mjeseci ove godine.
U prvih osam mjeseci tekuće godine evidentiran je 421 prekršaj iz članka 4. ZZNO, od čega 206 slučajeva tjelesnog nasilja, 204 psihičkog nasilja, 7 ekonomskog nasilja te 4 slučaja tjelesnog kažnjavanja djeteta. Što se tiče
starosti počinitelja obiteljskog nasilja, najčešći počinitelji su muškarci u dobi 31-50 godina, a žrtve obiteljskog nasilja uglavnom su žene u dobi od 31 do 50 godina te u dobi od 51 do 65 godina.
Ukupno je predloženo 295 zaštitnih mjera, od kojih se najveći broj mjera odnosi na obvezno liječenje od ovisnosti te zabranu približavanja žrtvi nasilja u obitelji, a 22 osobe prekršajno su prijavljene za nepostupanje prema primijenjenoj zaštitnoj mjeri. U policiji podsjećaju kako prema Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji "počinitelja koji ne postupa prema primijenjenoj zaštitnoj mjeri kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom u iznosu od najmanje 3.000 kuna ili kaznom zatvora od najmanje 10 dana".
– Često se kaže da je "šutnja zlato". No, šutjeti o nasilju u obitelji, bilo u vašoj vlastitoj, susjedovoj ili tek nekog vašeg poznanika u ovom slučaju nije mudar potez. Nećete učiniti dobro djelo ako odlučite prijeći preko saznanja o nasilju, imajući za ispriku kako se ne želite petljati u privatne stvari, ali ako se odvažite i prijavite nasilnika, prekinut ćete agoniju koja možda traje godinama, možda ćete nekom djetetu omogućiti ljepše djetinjstvo, vratiti mu osmjeh na lice, izmučenu ženu iščupati iz "ralja nasilnika", a prije svega, možda ćete spasiti nečiji život. To je nagrada koja se ni sa čim ne može mjeriti, vaš herojski potez koji će vječno biti utkan u nečije srce. Stoga, nemojte ignorirati nasilje! Prijavite ga na broj 192 – kažu u PU vukovarsko-srijemskoj.
>> Policija zbog nasilja u obitelji intervenira svaki dan 46 puta
Što možemo kada smo primitivna sredina