Na potresom pogođenom području popisane su čak 574 nekretnine koje valja žurno ukloniti, a pretpostavke za to su pak elaborat o uklanjanju i suglasnost vlasnika, odnosno suvlasnika, istaknuto je to na sastanku čelnika Stožera za otklanjanje posljedica potresa s koordinatorima lokalnih stožera Sisačko-moslavačke županije.
Na popisu za uklanjanje u Petrinji su 272 nekretnine, u Sisku ih je 110, u Glini 52. U Hrvatskoj Kostajnici ukloniti valja 17 urušenih objekata, u Lekeniku njih 25, a u Sunji 17 oštećenih nekretnina.
„Pritom je potrebno voditi računa o planu i redoslijedu uklanjanja; pripremu elaborata i sam postupak uklanjanja valja organizirati za oštećene zgrade u istoj ulici, odnosno četvrti“, rečeno je na sastanku.
U idućih nekoliko dana najveći broj elaborata za uklanjanje nekretnina bit će dovršen, potvrdili su koordinatori lokalnih stožera. Dio elaborata nužno je uskladiti s propisima koje određuje Ministarstvo kulture i medija obzirom su neke stradale nekretnine kategorizirane kao zaštićena kulturna baština. Zgradi koja je označena kao pojedinačno kulturno dobro, odnosno dio cjeline kulturne baštine u postupku uklanjanja ili obnove pristupa se s dodatnom pozornošću.
Sastavljanje elaborata, prema postojećim propisima, predstavlja jedan od preduvjeta za pokretanje postupka uklanjanja urušene građevine. No uz to, nužno je pribaviti i pisanu suglasnost vlasnika, odnosno suvlasnika da se teško oštećena građevina ukloni. I tu se pojavio problem, rečeno je na sastanku. Naime, dio vlasnika objekata koji se trebaju ukloniti je nedostupan, jer, primjerice, žive u inozemstvu.
Nedostupni vlasnici,pa imate ih od 91 koji do današnjeg dana nisu ušli u petrinju,trebali ste im davno to oteti,bivše komuniste tj.poslije onoga rata su nam otimali kuće,tak ste i vi mogli,smradovi