Zemlja se i dalje trese u regiji Emiliji, u trokutu između Bologne, Ferrare i Modene. Više od sto potresa osjetilo se od nedjelje ujutro kada je u 4.05 sati tu regiju pogodio potres magnitude 6 stupnjeva po Richteru te odnio sedam života i oko 4000 osoba ostavio bez krova na glavom. O jačini potresa i strahu stanovnika svjedoči Finale Emilia, gradić pokraj Modene, u kojem su parkovi i trgovi pretvoreni u spavaonice, a automobili u spavaće sobe. U Sant'Agostinu pod ruševinama tvorničkih hala poginula su četiri radnika treće smjene. U svim gradovima regije ista slika – zvonici srušeni ili prepolovljeni, crkve napuknutih zidova, stoljetni dvorci uništeni... Povijesna zdanja nisu izdržala silinu potresa.
Nemaju sreće
Bračni par Marco i Gabriella iz L'Aquile, nakon strašnog potresa koji je grad pogodio 6. travnja 2009. te odnio više od 300 života, preselili su se u okolicu Modene. Padska nizina, regija Emilia, seizmološki je među najmanje osjetljivim prostorima na inače jako trusnom Apeninskom poluotoku. Marco i Gabriella pobjegli su iz L'Aquile na mirno područje. Držali su da su pobjegli daleko od potresa, no on ih je sustigao i u Modeni.
Potres u regiji Emiliji nije srušio samo zgrade nego je nanio i goleme štete gospodarstvu, posebno poljodjelstvu. Računa se da je u potresu gospodarstvo oštećeno za oko 250 milijuna eura, prema izračunu udruge poljodjelaca regije Emilije Romagne.
Krave zatrpane
Primjer? Uništeno je između 400 i 500 tisuća kolutova sira parmezana (Parmigiano Reggiano) tvrtke Caretti u mjestu San Giovanni in Persiceto, a taj vrijedni sir uništen je i u poljodjelskim tvrtkama pokraj Modene. Iako su domaće životinje uspjele pobjeći iz srušenih štala, ipak je mnogo krava i svinja uginulo. Neke od vrijednih krava koje daju mlijeko za sir parmezan još su pod ruševinama u mjestima Mirandola i u San Felice sul Panaro – upravo je na tom području bio epicentar potresa. U mjestu Mantovano oko 200 tisuća kolutova sira parmigiano reggiano palo je s polica i više nisu upotrebljivi.
– Ali zasukat ćemo rukave i odmah početi raditi na obnovi – izjavio je Stefano Berni, direktor konzorcija padanskog sira (Consorzio del grana padano).
Sat na zvoniku u mjestu Sant'Agostino zaustavljen je na 4.05 sati. To je mjesto simbolom malih uspješnih tvrtki, tvornica, poljodjelskih imanja, a dao je i najveći danak – životima četvorice radnika koji su radili u trećoj smjeni. Potres im je odnio život dva sata prije nego što su trebali napustiti svoja radna mjesta.
netko ima potrese a netko hrvatsku vladu...