Zagađenje vode u Slavonskom Brodu otvorilo je i razne dimenzije priče koja se valja u pozadini same ekološke katastrofe. Izvori bliski Ministarstvu energetike i zaštite okoliša upozoravaju da je u pozadini svega i borba za nadzor nad vodocrpilištem Sikirevci. Iako se to vodocrpilište nalazi u Brodsko-posavskoj županiji, njime upravlja vinkovački Vodovod, a ne slavonsko-brodski.
Naš izvor tvrdi da su Hrvatske vode 28. ožujka Vinkovcima na još godinu dana produljile ugovor o upravljanju tim vodocrpilištem, a da je “idući dan nastala drama u Brodu”. Time ne impliciramo da je itko namjerno zagadio vodu ili nešto slično, ali naši izvori upozoravaju kako onaj koji upravlja vodocrpilištem ubire i naknadu za vodu, a to su u ovom slučaju Vinkovci, a ne Slavonski Brod.
– Kada dođete do odgovora zašto su Hrvatske vode upravljanje dale vinkovačkom, a ne slavonsko-brodskom Vodovodu, bit će vam sve jasno. Slavonski Brod nije vodio računa ni o vodocrpilištu Jelas, kojem su sada pali kapaciteti i koje nije zanavljano godinama – tvrdi naš izvor. Kada se podvuče crta, naš izvor ističe da je u pozadini svega borba za novac i upravljanje vodom. S druge strani, Brođani su suočeni sa zagađenom vodom i nemaju osnovne uvjete potrebne za normalan i dostojanstven život.
Bravo za hrvatske nounare, kakav briljantni zaključak. A sada, drugarice Šego, ubacite mozak u petu, pa sami zaključite koliko danas vrijedi Dusparin vodovod koji je do sada imao godišnji promet od 60 milijuna kuna, obzirom da više nema niti jedno vodocrpilište, i kakva je danas pozicija bahatog šerifa Duspare, vezano uz tekući/budući preustroj slavonskih vodovoda?