Da situacija s pandemijom COVID-19 eskalira, vidljivo je iz dana u dan o čemu svjedoče dnevne brojke zaraženih i umrlih. Zaraženih je u prosjeku više od 1500 dnevno, a ta eskalacija odrazila se i na populaciji koja živi – iza rešetaka.
Zabranjene su posjete i izlasci
Naime, u proteklih malo više od mjesec dana zbog proboja virusa u zatvore, prije svega u Remetinec, zabranjeni su posjeti zatvorenicima i pritvorenicima. Ukinuto je i korištenje pogodnosti, odnosno izlasci zatvorenika na slobodne vikende. U Ministartsvu pravosuđa i uprave kažu da Uprava za zatvorski sustav i probaciju od početka pandemije poduzima niz mjera kako bi se spriječio ulazak i širenje koronavirusa u zatvorskom sustavu.
– Sve mjere, preporuke i upute donesene su na temelju preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i nadležnih epidemioloških službi – pojašnjavaju iz Ministarstva pravosuđa i uprave.
A u te mjere spada i to da su prije posljednjeg zatvaranja zatvora za posjetitelje u posjet mogle dolaziti samo cijepljene osobe, one koje su preboljele COVID ili osobe koje su predočile negativni PCR test ne stariji od 48 sati. No sve to ipak nije spriječilo proboj virusa u zatvorski sustav, pa su prema ovotjednim podacima Ministarstva pravosuđa i uprave u zagrebačkom zatvoru 23 zatvorenika i pritvorenika zaražena koronavirusom, dok ih je 110 u samoizolaciji. Isti izvor kaže da je u cijelom zatvorskom sustavu trenutačno zaraženo ukupno 27 zatvorenika, dok je 127 zatvorenika u samoizolaciji. Osim toga, u Minstarstvu pravosuđa i uprave tvrde da oni dobro preveniraju pandemiju što prema njima dokazuje i podatak da u Remetincu trenutačno nema službenika pozitivnih na COVID, a nema ih ni u samoizolaciji. Kako su zatvori, svoj prevenciji usprkos, skučena mjesta s ograničenim prostorom u kojima boravi više osoba koje uz to fluktuiraju jer neki istražni zatvorenici odlaze dok drugi dolaze, cijepljenje je i u zatvorskom sustavu jedan od najboljih načina prevencije pandemije. Pa je tako, prema podacima Minstarstva pravosuđa i uprave, od početka pandemije u zatvorskom sustavu cijepljena 2321 osoba lišena slobode te 1598 službenika. Od toga su u Remetincu cijepljena 263 zatvorenika i 141 službenik.
A koliko je stvarno bilo testiranih i zaraženih u zatvorskom sustavu, vjerojatno će se znati kada bude objavljeno Izvješće o stanju i radu kaznionica, zatvora i odgojnih zavoda za 2021. U onom za 2020. navedni su podaci od ožujka 2020. do ožujka 2021. i prema tim podacima u tih godinu dana testirana su 4824 zatvorenika i službenika, dok je na koronavirus tijekom tog razdoblja pozitivan bio 421 službenik i 264 zatvorenika.
No problem s pandemijom COVID-19 nije jedino što muči zatvorski sustav. Naime, od početka godine samo u Remetincu umrlo je osam zatvorenika, odnosno pritvorenika. Posljednji u nizu smrtnih slučajeva zbio se prije nekoliko dana kada je umro 45-godišnji pritvorenik koji je prije toga bio u jednoj zagrebačkoj ambulanti.
Izjava upravitelja zatvora
Uzrok smrti, barem javno, nije poznat, a zbog svega toga je Slaven Funda, upravitelj Zatvora u Zagrebu, prije neki dan dao izjavu za medije, što se ne događa često. Zapravo gotovo nikada.
– Od početka godine u našoj ustanovi umrlo je osam osoba. No želim jasno naglasiti da u nijednom od navedenih slučajeva nisu zabilježeni znakovi nasilja. Odnosno nijedan zatvorenik nije umro nasilnom smrću ili zbog infekcije koronavirusom – kazao je neki dan Funda.
On i njegovi nadređeni javnost uvjeravaju da zatvorenici i pritvorenici imaju adekvatnu medicinsku skrb, jer zatvor u Remetincu ima ambulantu. Postoji i Bolnica za osobe lišene slobode (BOLS), a ako se zatvorenicima i pritvorenicima ne može pružiti adekvatna medicinska skrb unutar zatvorskog sustava, onda se oni prevoze u javne bolnice. Jedan od nedavnih primjera za to je Tomislav Horvatinčić, koji je zbog zdravstvenih problema dugo odlagao odlazak na izdržavanje kazne. No kada je konačno prije koji mjesec ušao u Remetinec, ondje se kratko zadržao jer je već poslan na rehabilitaciju u Krapinske Toplice. Više je vremena na rehabilitacijama nego unutar zatvora proveo i Ivo Sanader, bivši HDZ-ov premijer koji služi kaznu od šest godina zatvora za aferu Planinska te čeka da Vrhovni sud odluči hoće li mu pravomoćne postati presude izrečene za aferu Ina-MOL i Fimi medija.
Inače, slanje zatvorenika na rehabilitaciju u neke od toplica ili vanjskih bolnica stvara nemale probleme i pravosudnoj policiji koja zatvorenike mora osiguravati. A pravosudnih policajaca, prema navodima njihovih sindikata, i sada je premalo, odnosno trenutačno ih nedostaje barem 400. Problem je što se i na natječaje za ta radna mjesta javlja sve manje ljudi, jer su uvjeti rada teški, a plaće niske. To je vjerojatno razlog i zašto u zatvorima već godinama baš ne žele raditi ni liječnici, kojih također nedostaje u zatvorskom sustavu.
Stozerske mjere zatvaranja, policijski sat i izolacije... daju samo rezultate kod gradjana koji nisu nista skrivili.