Najava hrvatske ministrice vanjskih poslova Vesne Pusić da će Hrvatska povući tužbu za genocid protiv Srbije pokazuje dobru volju nove Vlade u Zagrebu da se sporna pitanje dvije države nakon duljeg vremena riješe razgovorima. Iako su predsjednici Tadić i Josipović više puta govorili da bi bilo dobro da dvije države povuku tužbe za genocid, vlasti u Beogradu još nisu započele razgovore na tu temu s novim kolegama iz Zagreba, piše beogradski Blic.
Vladimir Todorić iz Centra za novu politiku upozorava da na ovako "pružene ruke prijateljstva Srbija treba što prije reagirati".
– Valja što prije započeti razgovore koji se odnose na demarkaciju granica i imovine Hrvatske u Srbiji, kao i imovine koju Srbi imaju u Hrvatskoj. Građani dviju zemalja umorni su od mržnje – kaže Todorić, a zagrebački politički analitičar Žarko Puhovski u izjavi za Blic drži da je moguće povlačenje tužbe uz određene uvjete.
– Povlačenje tužbe je moguće ako se riješe otvoreni sporovi između dviju zemalja, a oni se odnose na pitanja nestalih i imovine. Ako se o tome postigne dogovor, tužba nije potrebna. Izjavom o povlačenju tužbe, ministrica Pusić željela je pokazati da za Zagreb nije važan samo Bruxelles, već uzima u obzir i susjede. Moje mišljenje je da bi bilo dobro da Hrvatska povuče tužbu, jer na sudu ne može dobiti – kaže Žarko Puhovski.
Profesor Fakulteta političkih nauka u Beogradu Predrag Simić ocjenjuje za beogradski Press da je povlačenje tužbe dobar potez sa stajališta dobrosusjedskih odnosa, kao i za ukupnu stabilnost regije, a kao najzaslužnije istaknuo je predsjednike Borisa Tadića i Ivu Josipovića.
– Ovo je nastavak tanga koji su Tadić i Josipović počeli igrati prije dvije godine. Od dolaska Josipovića na mjesto predsjednika Hrvatske, iako je on autor njihove tužbe, došlo je do promjene nabolje u odnosima sa Srbijom – kaže Simić, a Milorad Pupovac smatra kako je bilo očekivano da nova hrvatska Vlada promijeni politiku.
– Nadam se da se neće dogoditi ništa u političkom procesu, niti u Hrvatskoj niti u Srbiji, da se ova izražena spremnost ne bi ostvarila. Značajnu ulogu u tom smislu mogu imati predsjednički izbori u Srbiji. Ako ne dođe do značajnih promjena na srpskoj političkoj sceni, ako se ne naruši kontinuitet dosadašnje politike i ako u Hrvatskoj ne dođe do socijalnih nezadovoljstava, onda je zaista realno da se spremnost koja je i ranije postojala u stavovima predsjednika Josipovića i Tadića počne ostvarivati u stavovima dviju vlada – kaže Pupovac dodajući kako se srpska i hrvatska strana "moraju složiti oko četiri ključne točke, a to su rješavanje problema nastalih na obje strane, suđenja za ratne zločine, izbjeglice i kulturno blago odneseno iz Hrvatske".
htjeli ste drugove partizane na vlasti, pa evo vam,a što sta očekivali od jugoslovenke vesne i čovjeka zbog kojeg je poginulo dvoje ljudi