Da Srbija i Hrvatska trebaju međusobno povući tužbe za genocid pred Međunarodnim sudom pravde drži 76,8 posto građana Srbije, dok je 12,2 posto protiv toga, pokazalo je istraživanje Prve srpske televizije i agencije NIMMA Media, na uzorku od 1 200 anketiranih osoba što ga prenose srpski mediji.
Hrvatska kao uvjet za povlačenje tužbe traži od Srbije ispunjavanje tri zahtjeva - rješavanje pitanja nestalih, procesuiranje ratnih zločina i definiranje granica na Dunavu, a anketa je pokazala da 34,4 posto ispitanika drži kako Srbija to treba prihvatiti dok se tome protivi 43,5 posto.
Na pitanje o ulozi JNA u ratu u Hrvatskoj, 41,7 posto ispitanika je odgovorilo kako je vojska štitila SFRJ i Srbe u Hrvatskoj, 32,2 drži kako je JNA sprječavala građanski rat. Samo 2,1 posto ispitanika misli da je JNA pokušavala okupirati dijelove Hrvatske, dva posto misli da je to bila izdaja i zaštita vlastitih interesa, dok jedan posto drži kako JNA nije imala nikakvu ulogu.
>> I u Srbiji podsjećaju na godišnjicu pada Vukovara
Ako JNA u Hrvatskoj nije ratovala kao agresorska vojska, onda je mogla biti samo "osloboditelj" u smislu da je Hrvatsku sustavno i bespoštedno oslobađala od samog fizičkog postojanja Hrvata i od suvereniteta nad vlastitim teritorijem sa ciljem da takvo rješenje ostane konačno.