Ima i toga

U stečaju posluju bolje nego pod bivšom upravom, rade i za Escadu

'04.09.08. Mursko Sredisce - Centar bez guzve. Photo: Milivoj Kuhar/Vecernji list'
'Milivoj Kuhar/Vecernji list'
21.05.2011.
u 13:45

Dosad je, u dvije i pol godine, propalo čak 12 pokušaja prodaje tvrtke. Posljednja javna dražba održana je krajem prošle godine, kad su nekretnine i pokretnine ponuđene po početnoj cijeni od 4.150.000 kuna

Svih 115 radnika tekstilne tvrtke Modeks iz Murskog Središća redovito prima plaću 15. u mjesecu, doprinosi se uredno uplaćuju, radi se punim kapacitetom. Nemaju dugova prema dobavljačima, komunalne tvrtke ne dahću im za vratom jer se i njima računi uredno plaćaju. Radnici šiju za svjetski poznate modne marke Escada i Tucci.

Zvuči kao kratko obrazloženje za izbor najbolje tvrtke ili menadžera godine, no u cijeloj priči o uspjehu Modeksa nedostaje još jedan “detalj” - tvrtka je u stečaju već dvije i pol godine! U Hrvatskoj je svašta moguće, pa i to da se radnici nadaju da će stečaj što dulje trajati.

- Pitaju me neki stariji radnici je li ikako moguće da stečaj potraje sve dok ne odu u mirovinu. Teško, ali sve dok stečaj traje, nastojat ću da tvrtka dobro posluje - kaže stečajni upravitelj Stanko Makar. Tvrtka je gomilala dugove sve do 2008. godine, kad je Trgovački sud u Varaždinu donio odluku o otvaranju stečaja. Žiro-račun je bio blokiran duže od 120 dana, a vjerovnici su sve jače pritiskali. Svih 160 radnika dobilo je otkaze, no pozvani su ponovno na radna mjesta jer je tvrtka imala osigurane poslove. Prošla je godina, dvije, a radnici i dalje rade. Neki su tako dočekali i mirovinu. - Tvrtka je i prije stečaja imala dosta posla, no problemi su nastali nakon investiranja u toplice. Uz taj, bilo je još nekoliko poteza bivše uprave koje tekstilna industrija, posebno ova radnointenzivna, u kojoj se točno mora znati koliko traje i stoji šivanje jednog komada odjeće, ne podnosi - pojašnjava S. Makar. Ulaganje u toplice Vučkovec, iz kojih su kasnije nastale Toplice Sveti Martin, stajalo je Modeks položaja na tržištu. Nisu uspjeli ni pokušaji bivših vlasnika da se tvrtka stabilizira i proda. Stečajni upravitelj, ističe Makar, mora biti i krizni menadžer, pogotovo u tvrtkama u kojima još ima proizvodnje. Radnici dobivaju plaću koja je veća od prosjeka u tekstilnoj branši. Dosad je, u dvije i pol godine, propalo čak 12 pokušaja prodaje tvrtke. Posljednja javna dražba održana je krajem prošle godine, kad su nekretnine i pokretnine ponuđene po početnoj cijeni od 4.150.000 kuna. Erste banka ima razlučno pravo na nekretnini, a Porezna uprava na pokretnine. Javne dražbe raspisivat će se, kaže Makar, sve dok se imovina ne proda.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije