Jedan od tradicionalnih načina investiranja svakako je kupnja nekretnina. Još od davnina vrijedi ona poslovica „ako imaš zemlju i nekretnine, bogat si“, a tako je i danas. Naime, nekretnine nisu samo prostori koje kupujemo za život već postaju i važna investicija koja može donijeti itekakvu korist svom vlasniku.
Naravno, kada ulažemo, očekujemo i povrat uloženih sredstava, ali i potencijalnu zaradu. Iako svako ulaganje donosi i rizik, ulaganje u zemljište i nekretnine smatra se sigurnijim oblikom ulaganja od, primjerice, dionica, obveznica i investicijskih fondova. Jedna od prednosti svakako je prepoznatljivost Hrvatske kao poželjne turističke destinacije pa su cijene na privlačnim lokacijama, poput obale, u kontinuiranom rastu.
Kada govorimo o ulaganju u zlato, riječ je o relativno novoj mogućnosti ulaganja budući da je u Hrvatskoj postala dostupna 2013. godine, ulaskom u Europsku Uniju. Zbog visine poreza od čak 60% prije to nije bio popularan način ulaganja, no unatrag nekoliko godina interes postaje sve veći. Da bi zlato bilo prepoznato kao investicijsko, treba biti u obliku zlatnih poluga ili kovanica te određene čistoće, odnosno između 90 i 99,99%.
Kriptotržište već je gotovo dva desetljeća jedno od najzanimljivijih područja za ulaganja te ga mnogi od njegove pojave 2009. godine nazivaju „budućnošću financija“. No iako primamljivo, radi se o tržištu koje je visokorizično, gdje su moguće brojne malverzacije, špekulacije i prevare budući da ne postoje pravne regulative.
Što su ETF-ovi (engl. exchange traded fund)? Riječ je o fondovima kojima se trguje na burzi. Fleksibilni su i likvidni upravo zbog trgovanja na burzi te ulazak i izlazak iz jednog takvog fonda obično traje nekoliko dana. Kada pak odlučite prodati svoje udjele, to možete učiniti preko brokera, a sredstva su odmah vidljiva na računu, bez da morate čekati novac. Odlični su za raspodjelu rizika te s malim ulaganjem možete kupiti dosta vrijednosnih papira. Budući da se njima trguje na burzama, podložni su visokoj razini kontrole i regulacije pa se smatraju jednim od najsigurnijih vrijednosnih papira.
Ulaganjima u dionice skloniji su investitori koji su voljni preuzeti nešto veći rizik. Ono što ova vrsta ulaganja zahtjeva je kontinuirano praćenje tržišta i relevantnih događanja na tržištu. Pogledamo li nekoliko godina unatrag, dionice imaju stabilan povrat između 20 i 50% već nekoliko godina, no prinosi koje možemo ostvariti ovom vrstom ulaganja nisu redoviti.
No u što danas ulažu domaći poslovnjaci? Iako se brojni i dalje odlučuju za ulaganje u zlato, dionice, kriptovalute i nekretnine, sve se više izdvaja ulaganje u vlastitu edukaciju i usvajanje novih vještina kao važan alat kojim ćete se isticati na sve kompetitivnijem tržištu. Naglašavaju kako su im ovakve investicije promijenile život te ih opisuju kao neprocjenjivo iskustvo, a sama takva investicija im se vratila u nebrojenim pozitivnim oblicima. Kada je riječ o ulaganju koje donosi direktnu financijsku korist, investitori najčešće ulažu u kriptovalute, ali kao glavnu stavku ističu edukaciju budući da se, kao što smo već naveli, radi o tržištu na kojem su moguće brojne malverzacije, špekulacije, prevare. Na domaćem, ali i stranom tržištu, sve su popularnija i ulaganja u mlada imena s umjetničke scene. Naime, u vrijeme pandemije brojni su se odlučili, umjesto u nekretnine i dionice, uložiti u umjetnost, a prema dostupnim podacima, umjetnost donosi povrat ulaganja do 7%. Budući da nije podložno promjenama na burzama, riječ je o mnogo stabilnijem načinu ulaganja.