Inflacija koja već mjesecima srozava životni standard građana u Hrvatskoj, ali i ostatku svijeta, svakako je utjecala na to koliko građani mogu odvajati za svoju štednju. Dok su neki i posegli za ''crnim fondom'' kako bi se mogli održati na površini, neki su pak odlučili stati sa štednjom i pričekati bolje dane. U ranijoj anketi u kojoj smo vas pitali koliko odvajate za štednju, najveći dio vas odgovorio je kako na nju odlazi više od čak 20 posto primanja. No, paralelno s tim, drugi najčešći odgovor bio je i kako se uopće ne odvaja za štednju.
Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB), čak 51,2 posto štediša u bankama je imalo depozite do 1.000 eura u lipnju prošle godine, unatoč krizi koja je pogodila cijeli svijet nakon pandemije te rata u Ukrajini. Dok je još 30-ak posto građana koji imaju štednje na računu između 1.000 i 10.000 eura, podaci HNB-a ukazali su i na zanimljivu činjenicu - a to je da manje od 2 posto štediša drži oko 39 posto ukupnih depozita, dok je u Hrvatskoj detektirano i 964 milijunaša.
No, pronaći načine kako zadržati što deblji novčanik nije jednostavno, a zahtijeva veliku pripremu i analizu. Uvijek valja provjeriti na što se najviše troši, a što nije esencijalno za svakodnevni život. Od kava, restorana, pa do ''malih kupnji'' koje na kraju mjeseca rezultiraju velikim iznosima, načina je mnogo, a mi vas zato pitamo: Na čemu ćete štedjeti ove godine?
POVEZANI ČLANCI:
Na hrani. Pažljivije ću trošiti kalorije. Izbaciti sex,sport..... iz života