Polovica pobačaja koji se svake godine obave u svijetu ilegalni su pobačaji napravljeni na nesiguran način u lošim uvjetima. Istraživanje i analize koje je proveo američki institut Guttmacher pokazuju da je takvih pobačaja sve više. Godine 1995. bilo ih je 44 posto, a sada ih je u prosjeku 49 posto. Takve pobačaje obavljaju nestručne osobe u nehigijenskim uvjetima, u većini slučajeva žene trpe zdravstvene posljedice, a čak 13 posto žena nakon takvih zahvata umire, i to uglavnom u Africi, Južnoj Americi i Aziji. Najgore je stanje u Africi, gdje se na potpuno nesiguran način obavi 97 posto pobačaja, te u Južnoj Americi, gdje ih se obavi 95 posto. Najbolje stoji Azija sa 40 posto nesigurnih pobačaja.
Teško do kontracepcije
Analiza također pokazuje da zakonska zabrana pobačaja ne sprečava žene da ga naprave. Upravo u dijelovima svijeta poput Južne Amerike, gdje je u većini zemalja zakonom zabranjen, stopa pobačaja puno je veća nego u onim dijelovima gdje je legalan i svima dostupan. Tako u zemljama Južne Amerike čak 32 na tisuću žena naprave pobačaj, u Africi 29, a u Europi, gdje je u većini zemalja prekid trudnoće legalan, samo 12 žena na njih tisuću. Zanimljiv je i podatak da je u većini zemalja istočne Europe broj pobačaja gotovo vrtoglav – napravi ga čak 90 od 1000 žena koje su u dobi kada mogu rađati.
Tim stručnjaka iz instituta Guttmacher također upozorava da problem s nesigurnim pobačajima komplicira i činjenica da diljem svijeta golem broj žena i bračnih partnera ne mogu na legalan i jednostavan način doći do sredstava za kontracepciju. Procjenjuje se da barem 215 milijuna žena želi koristiti sredstva za kontracepciju, ali ih ne mogu nabaviti.
Zabraniti riječ pobačaj
Oni također naglašavaju da je najgore stanje u zemljama u kojima se zbog kulturoloških i vjerskih razloga o pobačaju uopće ne može razgovarati. Urednici nekih stručnih medicinskih publikacija kažu da su čak i u Sjedinjenim Državama dobili zahtjev da ne objavljuju stručne tekstove u kojima se spominje riječ pobačaj.
Na globalnoj razini, procjene kažu, napravi se oko 44 milijuna pobačaja. U izvješću također stoji da brojke pokazuju kako zakonske zabrane donose veći broj pobačaja, dok u zemljama koje su otvorene za opciju legalnog prekida trudnoće broj pobačaja općenito drastično pada.
19.01.2012. u 19:29h Marsijanac4 je napisao/la: ------------ Zavisi u kojem je vremu trudnoce !\".... mozda u krscanstvu , kod njih je i sperma zivo bice pa zabranjuju prezenvative i izbacivanje sperme ... Sve je to medicina odbacila... U svakom slucaju slucaju kasni podbacaj u kome je vec razvijen embrion i u koji je djetetu vec udahnuta dusa je svakako ubojstvo ...