- Reorganizacija Hitne medicine započela je zahvaljujući medijima kojima smo se požalili na teške uvjete rada pa se nadamo da će i ovo što na ovoj tiskovnoj konferenciji govorima o mobingu i šikaniranju djelatnika Hitne medicine, doći do odgovornih institucija da nešto naprave. Radim u Hitnoj već 25 godina i znam da pod stresom i šikaniranjem ljudi ne mogu pružiti u poslu ono najbolje. U Vinkovcima je u dvije godine umrlo četvero kolega, smjenjuju se timovi iako je u našem poslu najvažnije da su timovi uigrani, u Zadru optužuju za nesavjesni rad i prijete otkazom djelatniku koji je žureći na intervenciju ogrebao vozilo. Svakodnevno smo u incidentnim situacijama kao nedavno kada smo imali četvero poginulih u prometnoj, ubojstvo i pokušaj ubojstva u Zadru, poplave u Slavoniji, i na povratku s takvih intervencija potrebna nam je psihološka pomoć koje u nas nema. Nakon povratka s ovakvog terena mi moramo nastaviti dalje s običnim poslovima, mjerenje temperature, primjerice, a netko teže, netko lakše to proživljava. U Njemačkoj, odmah nakon povratka, dobivaju psihološku pomoć - rekao je na tiskovnoj konferenciji Danijel Šota, predsjednik Hrvatskog sindikata hitne medicine koja okuplja 350 djelatnika iz desetak županija i predsjednik Hrvatske udruge djelatnika hitne medicinske pomoći.
Dodao je kako je i on osobno izložen šikaniranju od kada je na čelu Sindikata pa je, nakon 18 godina, smijenjen s mjesta glavnog tehničara, a neki djelatnici su, ako bi progovorili o nezakonitostima u službi, bili raspoređeni na radna mjesta do kojih moraju putovati 40 kilometara. Dispečeri su nekada i medicinske sestre koje moraju koordinirati rad s ekipom na terenu i odvesti do mjesta događaja, a za to su "kažnjeni" nižim koeficijentom, tvrdi Šota. Žali se i kako, navodeći svoj slučaj, moraju pristati na medicinskom pregleda da mogu prenositi težinu od 100 kilograma.
- Zbog svega ovoga tražimo smjenu aktualnog ravnatelja vukovarsko-srijemskog Zavoda za hitnu medicinu kojemu ovih dana ionako slijedi reizbor.
Također, Hrvatski sindikat hitne medicine, nakon što medijima predočimo situacije iz kojih je razvidno kako određeni postupci ravnatelja Zavoda za hitnu medicinu mogu uzrokovati i izravno loš učinak službe koja spašava živote, zatražit će od inspektorata resornog Ministarstva zdravlja te Ministarstva rada kao i odgovarajućih institucija Vukovarsko-srijemske županije, da istraži navode koje smo iznijeli - kaže Šota
Nehrvatska vlada je uvukla politiku i u "svinjac i u kokosinjac" i potisnula sve koji drugacije misle.