Građani Vukovara sve češće podsjećaju na predizborna obećanja premijera Sanadera da će se poduzeti konkretni koraci kako bi se Vukovaru pomoglo i gospodarstvo ponovno postavilo na čvrste noge. U protivnom, grad s nekad najrazvijenijim gospodarstvom u bivšoj državi, mogao bi gospodarski kolabirati. A time je život ondje potpuno upitan.
Najviše su spominjani Zakon o područjima od posebne državne skrbi i Zakon o Vukovaru, koji se najvećim dijelom ne primjenjuju, pa je grad pred bankrotom. A upravo su ta dva zakona, sa svim svojim dopunama, uvedena kako bi građani na ratom pogođenim područjima živjeli normalno.
Kakva je situacija danas u Vukovaru najbolje nam govore podaci iz jedne od brojnih gradskih knjigovodstvenih tvrtki. Od ukupno 30 tvrtki s kojima posluju, 29 ih je na samom rubu propasti.
Svakodnevno se gase obrti i tvrtke, a zanimanje potencijalnih investitora u gospodarstvo nije na očekivanoj razini.
Prema riječima brojnih vukovarskih gospodarstvenika, bez brze i konkretne pomoći države, grad Vukovar ne može očekivati bolje dane.
- Nužni su nam povoljni krediti, ali i povlastice i oslobođenja od poreza i drugih davanja jer u protivnom jednostavno ne možemo opstati. Država mora osigurati uvjete da investitori dođu u Vukovar i ovdje ulože svoj novac, inače ćemo postati svojevrsnom "crnom rupom" Hrvatske - rekao nam je Marin Krizmanić, vukovarski gospodarstvenik koji također razmišlja o zatvaranju nekih svojih poslovnih objekata. Istodobno u Vukovaru, čije je gospodarstvo u bivšoj državi bilo jedno od najrazvijenijih, radnici rade i po 12 sati na dan za 1500 kuna mjesečno. Posebno zabrinjava to što mladi Vukovarci samo čekaju povoljan trenutak i prvu šansu da zauvijek odu iz grada.
Branimir Bradarić