Visoki prekršajni sud u Zagrebu u svojim dvjema presudama, o kojima je Večernji list pisao prije nekoliko dana, potvrdio je prvostupanjske presude protiv Uberovih vozača kojima su oni proglašeni krivima za nezakonito pružanje taksi-usluga.
U jednom je slučaju tvrtka Uberova partnera-vozača dobila kaznu od 10.000 kuna, a odgovorna osoba mora platiti globu od 1800 kuna. U drugom je slučaju presuđena kazna za tvrtku od 25.000 kuna, a za odgovornu osobu 20.000 kuna.
Nije taksi, nego iznajmljivanje
Prema podacima Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, inspekcija cestovnog prometa dosad je Uberovim vozačima izrekla oko 10,5 milijuna kuna kazni. Od toga su prekršajni sudovi dosad potvrdili kazne u iznosu od 1,7 milijuna kuna. U Ministarstvu kažu i da je doneseno 16 presuda Visokog prekršajnog suda, a prema kojima je pravomoćno 320 tisuća kuna kazni za Uberove vozače. Usto napominju da su prema prekršajnim nalozima koje je izdala inspekcija pokrenuti i ovršni postupci. Prema podacima Ministarstva, inspekcija je dosad postupala u oko 250 predmeta protiv Uberovih vozača kojima je oduzeto i 20 osobnih automobila.
S obzirom na to da Uberove vozače prekršajni sudovi proglašavaju krivima za nezakonito taksiranje, a u Uberu za koji rade tvrde im da oni ne pružaju usluge taksi-prijevoza, nego iznajmljivanja vozila s vozačem, neki od njih obratili su nam se s pitanjem tko snosi troškove sudskih postupaka i kazni koje moraju platiti uberovci.
U Uberu pak nisu konkretno odgovorili na naša pitanja u vezi tih troškova, no poručuju da potpuno stoje iza svojih partnera-vozača.
– Omogućavamo im pristup logističkoj, pravnoj i financijskoj podršci. Uvijek stojimo na raspolaganju svim partnerima-vozačima koji imaju bilo kakvih pitanja. Također savjetujemo da nam se jave direktno pomoću aplikacije ili da dođu osobno u naš centar za vozače – kažu u Uberu.
Kako doznajemo, svi vozači koje uhvati inspekcija cestovnog prometa, kad se jave u Uber, budu preusmjereni na jedan odvjetnički ured koji onda preuzima njihov slučaj.
Optužni prijedlog odbijen
Prekršajni sud u Zagrebu pak lani u rujnu odbio je optužni prijedlog koji je protiv Ubera podnijela inspekcija cestovnog prometa u kojem je tražila zabranu te aplikacije u Hrvatskoj.
Inspekcija je na tu odluku imala pravo žalbe Visokom prekršajnom sudu. U Ministarstvu su nam jučer kazali da je taj postupak u tijeku i da ga stoga ne mogu komentirati do njegova okončanja. Uber u Hrvatskoj ima oko 3000 partnera vozača.
Pogledajte i prosvjed taksista zbog Ubera:
Nikome Uber ne čini štetu za sve ima mjesta na tržištu samo taxisti glume da su oštećeni jer vise nemogu krasti na očigled ljude neka taxisti pokažu svoje firme i koliko plaćaju državi pa neka se onda jave ali postoo smo mi korumpirana i prevarantska država to kod nas prolazi bez problema