9 NEUPOTREBLJIVIH ŠKOLA

Učenici Srednje škole Glina na nastavu u modularni objekt

Srednja škola u Glini prije potresa
Foto: Edina Zuko/PIXSELL
1/2
02.09.2021.
u 12:26

Za siguran prolaz učenika u tijeku je postavljanje montažnih skela za 700 metara tunela

Novu školsku godinu neke će škole u Sisku i Banovini početi s nastavom kao podstanari, no kod nekih s manjim i nešto većim oštećenjima obnova je ipak provedena te se nakon devetomjesečne pauze učenici vraćaju u svoje školske klupe.

Dugotrajna obnova

– Na području županije 33 školska objekta pretrpjela su razne oblike oštećenja, od čega ih je devet neupotrebljivo te im je potrebna dugotrajna obnova. Obnovljeno je 20 škola, od čega su u konstrukcijskoj obnovi obnovljene OŠ Glina, OŠ Mate Lovraka u Petrinji te je za nastavu spremna i OŠ Dragutina Tadijanovića u Petrinji – rekao je načelnik Stožera za otklanjanje posljedica potresa Tomo Medved.

Za učenike ukupno 11 škola nastava se ipak organizira u drugim školama ili u drugim prostorima. Tako je unajmljen privremeni modularni objekt u kojem će se smjestiti učenici Srednje škole Glina koja je u potresu jako stradala i čeka je velika obnova. I prilikom nedavne posjete Glini ministar obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da su u montažnom objektu, od oko 750 četvornih metara, stvoreni svi uvjeti za privremeni boravak učenika, sve dok škola ne bude potpuno obnovljena.

– Ovaj zamjenski objekt nije trajno rješenje, a paralelno s tim, u tijeku je i izrada dokumentacije za obnovu naše oštećene škole. I dalje se uzdamo u Sisačko-moslavačku županiju kao svog osnivača, Grad Glinu, resorno ministarstvo i sve spomenute kako bi i naša stara škola bila obnovljena u što bržem roku – rekla je ravnateljica SŠ Glina Marija Margušić-Novosel.

Dvanaest učionica, zbornica te pripadajući sanitarni čvorovi, uz postojeći će neoštećeni dio škole u kojem se nalaze tri učionice, školska knjižnica te elektroradionica, zadovoljiti potrebe odvijanja jednosmjenskog odgojno-obrazovnog procesa za 180 učenika ove srednje škole. Za najam modularnog objekta Sisačko-moslavačka županija osigurala je 2,4 milijuna kuna iz svoga proračuna.

Kako ističu u županiji, time su i uštedjeli novac jer je dnevni prijevoz učenika iz Gline u školu u Topuskom koštao 11.000 kuna. U nabavu ovog objekta i sanaciju drugih škola kojima je osnivač Sisačko-moslavačka županija je uložila više od osam milijuna kuna. U utorak je tako potpisan i ugovor kojim će naredne dvije godine, dok se ne obnovi oštećeni objekt ili izgradi nova zgrada, učenici Ekonomske škole Sisak nastavu pohađati u prostoru Privatnog učilišta Kotva u Sisku.

Kako na praktičnu nastavu?

– Potpisom ovog ugovora željeli smo omogućiti učenicima Ekonomske škole Sisak da pohađaju nastavu u svom gradu, da im osiguramo da imaju i više vremena za izvannastavne aktivnosti. U tome smo uspjeli i to nas čini izuzetno zadovoljnima – rekao je župan Ivan Celjak, istaknuvši da su slično rješenje tražili i za glinsku srednju školu, no tamo adekvatnog čvrstog objekta jednostavno nije bilo.

U Sisku bi i učenici Gimnazije Sisak trebali ostati u tome gradu jer je odluka župana da se dio prostorija županijske uprave preuredi u učionice. Radovi su u tijeku i nadaju se da će nastava početi na vrijeme i za sisačke gimnazijalce.

Nažalost, vezano uz Gavrilovićevu donaciju školske zgrade i zemljišta za Srednju školu Petrinja nije se odmaklo ni korak. Učenici srednje škole će tako nastavu započeti u OŠ Mate Lovraka u Petrinji.

– Prostor je dovoljan za sve učenike, no mi smo i strukovna škola, a u toj školi nema praktikuma, dakle nemamo prostor za ono za što škola i postoji, a to je praktična nastava – govori ravnatelj Srednje škole Petrinja Milan Orlić. Petrinjce muči i siguran prolaz učenika do škola, a u tijeku je s tim ciljem postavljanje montažnih skela koje će stvoriti gotovo 700 metara tunela za siguran prolaz. Posao koordinira Središnji državni ured za obnovu i stambeno zbrinjavanje, a financira Vlada RH. 

 

 

>> VEČERNJI TV Marija Selak Raspudić: Đaci su online nastavu osjetili kao traumu, škola uživo i socijalizacija moraju biti prioritet

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije