Šećući se opatijskom rivijerom, udišući zrak pomiješan s mirisom borovine u hladu šumice na otocima Rabu ili Lošinju, shvatit ćete zbog čega je još Austro-Ugarska Monarhija u 19. stoljeću shvatila da je nužno dio godine provesti na Kvarneru pa su ga proglasili klimatskim lječilištem. Tada počinje procvat turizma u tom kraju, a prvi turisti stigli su, dakako, radi zdravlja; od onih koji su imali problema s dišnim sustavom, kožnim oboljenjima, bolnim leđima, srcem ili ‘tankim’ živcima. Tadašnje austrougarsko plemstvo, naime, odabralo je Opatiju, a ubrzo nakon toga Mali Lošinj i Crikvenicu za redovito višemjesečno provođenje odmora na lijepoj, zdravoj destinaciji, gdje su poboljšavali svoje tjelesno i duhovno stanje.
Duga tradicija
Počeo je tako razvoj zdravstvenog turizma u kojemu je Kvarner danas najpopularnija destinacija u Hrvatskoj. Kako bi plemstvo što lakše došlo do Opatije, davno su se počele razvijati i sve prateće djelatnosti, od izgradnje željeznice, hotela i druge infrastrukture do uređenja kupališta i razvoja specijaliziranih medicinskih ambulanti i ustanova. Time dolazi do pravog procvata zdravstvenog turizma i cijela se regija pretvara u privlačnu lječilišnu destinaciju.
Sjedište županije, Rijeka, po veličini naš treći grad, s okolicom ima oko 190.000 stanovnika
Duga tradicija njegovanja, unapređenja i čuvanja zdravlja na Kvarneru kombinirana s prirodnim i kulturnim vrednotama poziva na bezbrižno opuštanje. U širokom rasponu zdravstveno-preventivnih postupaka; od šetnji mirisnim šumskim stazama i kupanja u morskim valovima do modernih wellness-metoda, na Kvarneru će svatko pronaći ponešto za sebe. Od nekad do danas Kvarner je tako prepoznat kao turistička destinacija koja se uz raznoliku turističku ponudu posebno odlikuje upravo zdravstvenim turizmom. Stoga su se na Kvarneru posljednjih godina ponovno intenzivirale razne aktivnosti na isticanju prednosti ponude zdravstvenog turizma za koji postoji visoka razina medicinske tehnologije i, što je još važnije, niz vrhunskih stručnjaka i renomiranih specijaliziranih ustanova koje mogu na svjetskom turističkom tržištu ponuditi vrhunske usluge zdravstvenog turizma.
Prije svega, tu se misli na liječenje morem u dvije thalassotherapije; u Opatiji koja nudi i vrhunski wellness-centar, kao i u Crikvenici te na liječenje dišnih bolesti na Lošinju, a tu je i Lovran s Klinikom za ortopediju. Svakako treba spomenuti i Polikliniku Terme Selce sa svojom 25 godina dugom tradicijom u rehabilitaciji sportaša, od kojih su brojni bili i olimpijski pobjednici poput nezaobilaznih Janice i Ivice Kostelića, Luke Modrića, Ivice Olića, Ane Jelušić, hrvatske zlatne vaterpolske reprezentacije te mnogih inozemnih pacijenata.
Na Kvarneru se s pravom hvale da imaju što ponuditi gostima svih životnih dobi
– Ono po čemu je Kvarner možda najprepoznatljiviji jest dentalni turizam – ističu u Turističkoj zajednici Kvarnera i hvale se poliklinikom koja je lani dobila nagradu za najbolju dentalnu u svijetu.
Sezona wellnessa
Turistička zajednica Kvarnera pokrenula je i projekt brendiranja zdravstvenog turizma nazvanog Kvarner Health and Wellbeing, koji objedinjuje ponudu niza zdravstvenih institucija s turističkom, kulturnom i gastroponudom kako bi vam boravak na Kvarneru bio što sadržajniji. No, osim što na Kvarneru možete završiti na preporuku liječnika u nekoj od zdravstvenih ustanova, na sjeverni Jadran možete doći i kako biste se opustili, priuštili si uživanje u nizu wellness-sadržaja koje nudi niz vrhunskih hotela sa zavidnim brojem zvjezdica. Ovo je sezona wellnessa i pravo je vrijeme da si tako nešto priuštite. Brand Five elements Wellness & Spa Ambasador, recimo, jedna je od mogućnosti. Osmišljen je prema jedinstvenom konceptu spoja drevne kineske filozofije feng shuija i suvremenih wellness-programa.
Unutarnji grijani bazeni s morskom vodom, pilinzi, kupke, aromaterapija, masaže vrućim kamenjem, samo su neke od usluga koje za opuštanje i užitak svojih gostiju nude na Kvarneru
– Gosti se mogu opuštati u unutrašnjim bazenima s grijanom morskom vodom, a tu su i brojni drugi tretmani za njegu tijela poput Payot njege lica i tijela koja uključuje kupke, obloge i pilinge, tu su i vodeni tretmani, havajska masaža, razni vodeni tretmani, zatim masaža vrućim i hladnim kamenjem, shiatshu aromaterapija – dio je ponude ponajboljih opatijskih hotela.
Kako primijeniti ljekovito bilje u hrani i kozmetici
Festival aromaterapije na Lošinju u svibnju iznimno je zanimljiv jer posjetiteljima kroz brojne radionice i predavanja nudi razne mogućnosti. Jedna od njih je, recimo, primjena ljekovitog bilja cresko-lošinjskog područja u kozmetici i prehrani.
Ustanove u Klasteru zdravstvenog turizma godišnje prime oko 55.000 stranaca, od čega 90 posto zbog dentalnih usluga
Spoj kretanja i zdrave hrane
U sklopu zdravstvenog turizma, osim raznih masaža, limfne drenaže, pilinga tijela, sve se češće nude programi za mršavljenje uz radionice o spoju sporta i zdrave hrane