Prije nešto više od dva mjeseca protiv tadašnjeg direktora Varkoma Tomislava Kezelja podignuta je optužnica u slučaju povezanim s Ivanom Čehokom, Davorom Pataftom i drugima, a Večernji list nakon toga javno je pozvao Kezelja da podnese ostavku.
Optužnica
Kezelj je nedugo nakon toga izjavio da se ne osjeća krivim za to što ga se tereti, a ostavku nije podnio. Ipak, u ponedjeljak je na sjednici Nadzornog odbora Varkoma sporazumno razriješen dužnosti direktora Varkoma. Sada se pak postavlja pitanje, koliku će otpremninu dobiti bivši direktor, kojeg USKOK sumnjiči da je sklapao poslove na štetu Grada (a što očito misle i čelnici Grada, koji je protiv Varkoma i VIS-a prije godinu dana zbog iste stvari podnio tužbu), no taj podatak je nemoguće doznati.
Dio njegova ugovora o radu u kojemu je definirana otpremnina, koji je sklopio s javnom gradskom tvrtkom proglašen je - poslovnom tajnom. Ustvrdio je to jučer šef Varkomova NO-a Gordan Novak, bez daljnjih obrazloženja.
Dodao je kako će javni natječaj za novog direktora Varkoma biti raspisan nakon konzultacija s vlasnicima dioničkog društva, najvjerojatnije nakon Glavne skupštine društva. Za v. d. direktora Varkoma imenovan je dosadašnji tehnički direktor Marijan Cesarec, i to do izbora novog direktora, koji će biti izabran na temelju javnog natječaja.
Javno poduzeće
Kolika će biti Kezeljeva otpremnina, pitali smo i Grad, no dobili smo odgovor da s tim podatkom raspolaže i o tome odlučuje samo Nadzorni odbor.
Istaknimo još jednom da je Varkom javno poduzeće u vlasništvu Grada Varaždina te drugih gradova i općina u Varaždinskoj županiji.
Inače, od devet članova Nadzornog odbora Varkoma, njih troje glasalo je protiv odluke o Kezeljovom razrješenju.
- Bilo je manjih razilaženja oko tumačenja menadžerskog ugovora - kazao nam je Milan Škvorc, a Alfred Obranić, koji je bio jedan od protivnika odluke, nije o slučaju želio ništa reći. - Neka to komentiraju oni koji su takvu odluku izglasali - kratak je bio Obranić.
Nakon svih događanja sa i oko direktora Kezelja dolazi do građana ono najbolnije pitanje: Što sa 125.000 tona smeća u Brezju za koje je Varkom ''pokupio''lovu za odvoz i zbrinjavanje, a lovu, najvjerojatnije ''upucao'' u novu, velebnu poslovnu zgradu sa podzemnom garažom izmeđe Trga Bana Jelačića i Ulice Ognjena Price. Da paradoks bude veći, veliki dio dobiti za 2012 je preko dividende isplaće jedinicama lokalne samouprave, kao suosnivačima-dioničarima, ali i privatnim licima-dioničarima. U međuvremenu, uvedena je jednokratna paušalna uplata svaki mjesec od 15 kn+PDV i ''nabrijane'' i ostale stavke, kojih ima više od deset, koje obuhvačaju i baliranje i preradu otpada.Gradom kruže priče da se poduzeće ''cijepa'' na više firmi kako bi se podobnim kadrovima,čitaj Čačićevima, osigurala direktorska i ostala ''debelo '' plačena radna mjesta.Dakle, bez politike i njezinih prstiju-ništa u Hrvatskoj!