GOSPIĆ - Među mnogim vrstama hrvatskih leptira svakako je najljepši apolon koji ima stanište u planinama Like i Gorskog kotara. Povodom današnjeg Međunarodnog dana planina u upravi PP Velebita u Kaniži pored Gospića održano je predavanje o apolonu.
- Leptiri su dio bioraznolikosti Velebita i dokaz njegove očuvanosti. Nažalost, zbog upotrebe suvremenih metoda u poljoprivredi sve ih je manje – naglasila je Ivana Svetić, iz uprave PP Velebita.
- Stjenovita mjesta okrenuta jugu stanište su apolona. Mađari su napravili uz prugu izvrsna staništa koja danas Hrvati kemijskim sredstvima na željeznici uništavaju. Apolon nestaje i u planinama gdje je sve manje livada - naglasio je dr. Duško Wölfl iz Rijeke, veliki poznavatelj apolona koje izučava već punih 30 godina i otkriva njihove tajne drugima. Na predavanju su bili gospićki planinari i učenici osnovne škole.
Wölfl je naglasio da leptire izučava isključivo žive i da nijednog nije piknuo iglom, jer je to najbolji način da se što više dozna o tim prekrasnim stvorenjima. Čak mu uspijeva uzgoj u Primorju gdje ih, unatoč obilju hrane, nema. Osim toga, Wölfla apoloni i slušaju kada im pokretima naredi da dignu ili spuste krila. Apolon se zadržava na stalnom staništu i ne lunja daleko.
- Lete u lipnji i srpnju. Moj je metuzalem najduže živio 27 dana, a od gusjenice do leptirove smrti sveukupno prođe 11 mjeseci. Od stotinu jedinki koje sam uslikao nijedna nije imala isti pigment – kaže Wölfl.
Tko to ugrozava nase leptire, majku mu ... :-)