Dvije osobe uhićene su u Rumunjskoj zbog sumnje da su sudjelovale u brojnim cyber napadima pri čemu su se koristili tzv. Sodinokibi/REvil virusom, priopćio je Europol.
Navodno su kako se sumnja odgovorni za oko 5000 napada na razne informatičke sustave, pr čemu su "zaradili" oko pola milijuna eura, zahvaljujući zahtjevima za otkupninu od tvrtki ili pojedinaca koje su hakirali.
U Europolu kažu da su snage reda od veljače 2021. razotkrile još dvije svojevrsne podružnice koje su provodile cyber napade koristeći se virusom Sodinokibi/REvil, pri čemu su uhićene još dvije osobe. Osobe uhićene u veljači i osobe uhićene sada pale su u sklopu akcije Gold Dust u kojoj su sudjelovale policije 17 zemalja te Europol, Eurojust i Interpol.
Združena policijska akcija počela je nakon što se tijekom 2019. više velikih internacionalnih kompanija našlo na meti cyber napada. Stoga su Francuska, Njemačka, Rumunjska, Europol i Eurojust u svibnju 2021. osnovali zajednički policijski tim čiji je posao bio da spriječi takve napade. Napravljen je program Bitdefender, koji je hakiranim tvrtkama i osobama pomogao da povrate izgubljene podatke i fajlove, nakon što su bili mete hakera.
Jedan od hakera je zatim na ljeto 2021. na temelju američke tjeralice uhićen u Poljskoj. Nadalje, ukrajinska policija uhitila je osobu koja je osumnjičena da je pripremala hakerske napade na 1500 tvrtki gdje se planirala tražiti odšteta od 70 milijuna eura. Tri su osobe uhićene i u Južnoj Koreji zbog sumnje da su hakirale 1500 osoba, a u studenom su u Kuvajtu uhićene osobe koje su se povezivale s hakerskim napadima na 7000 osoba.
Europol pojašnjava i da su svi spomenuti hakerski napadi napravljeni u sklopu Grand Craba, nečega što bi se moglo nazvati nekom vrstom velike hakerske tvrtke. Smatra se da je bilo najmanje milijun njihovih žrtva diljem svijeta, zbog čega su se i policijske agencije diljem svijeta udružile kako bi ih razotkrile.
Lovom na hakere te izradom programa za povrat izgubljenih podataka spašeno je, kaže Europol 49.000 tvrtki te 60 milijuna eura koliko bi pretpostavlja se hakeri tražili za povrat ukradenih podataka.
>> VIDEO Svako treće bolovanje je neopravdano. HUP: Lažna bolovanja stoje nas više od milijardu kn godišnje
Molim gospodu hackere da malo "zavire" u stozer i vladu HR.