Zastupnici nacionalnih manjina najavili su danas da će povući svoju podršku Vladi ako Ministarstvo obrazovanja ne odustane od kriterija po kojem razredna odjeljenja u srednjim školama ne mogu imati manje od sedam učenika.
- Ako će se zbog ove odluke ukinuti i jedan talijanski razred, neka više ne računaju na moju podršku – poručio je zastupnik talijanske nacionalne manjine Furio Radin na konferenciji za novinare u Hrvatskom saboru te podsjetio da je zbog ove odluke ministarstva upitan opstanak pojedinih odjeljenja pa i čitavih manjinskih škola. Nakon što su manjine sad već bivšeg ministra obrazovanja Željka Jovanovića upozorile da ovim krši njihovo Ustavom zagarantirano pravo na školovanje na manjinskim jezicima, on je posjetio talijansku školu u Puli i obećao da će promijeniti kriterije donesene u svibnju.
Unatoč tome, manjinski predstavnici su 4. lipnja dobili pismo u kojem Ministarstvo i dalje inzistira da se ne mogu formirati odjeljenja s manje od sedam učenika.
- Umjesto odluke, povučen je ministar i ništa se nije promijenilo, a rokovi za upise istječu – kaže Radin kojega su podržali i zastupnici srpske, mađarske, bošnjačke, češke i romske manjine.
Tako je SDSS-ov Dragan Crnogorac upozorio da se zbog ove odluke Ministarstva već pojavio problem i to u srednjoj školi u Vukovaru u kojoj nema upisa u nastavu na srpskom jeziku u trećem razredu, pa tu djecu sada upućuje da se upišu u programe na hrvatskom jeziku.
- Nisu problem nacionalne manjine, nego institucije koje moraju shvatiti da su dužne provoditi, a ne kreirati zakone. Nadamo se da će Ministarstvo do isteka roka za upise u srednju školu promijeniti odluku, a ako to ne učini, vidjet ćemo koji će biti naši potezi u budućnosti – tvrdi Crnogorac. Stradati bi mogao i srednjoškolski centar u Osijeku koji je jedina institucija u Hrvatskoj u kojoj se srednjoškolci školuju na mađarskom jeziku.
- Gasi se nešto što postoji još od turskog vremena, s prekidom samo za vrijeme Kraljevine Jugoslavije – primjetio je razočarani zastupnik mađarske manjine Šandor Juhas te ustvrdio da nema budućnosti nacionalnih manjina bez školovanja na manjinskim jezicima.
Nezadovoljstvo ovakvim kriterijima ministarstva iznio je i zastupnik češke i slovačke manjine Vladimir Bilek, koji je ujedno i član HNS-a. Unatoč tome što je dio vladajuće većine, i on prijeti svojom podrškom Vladi ako se ugrozi školovanje na manjinskim jezicima u Daruvaru i područnim školama.
>> Odbor za ratne veterane odbacio prijedlog Zakona o pravima žrtava seksualnog nasilja
Neka ti Italija plati za vaše školovanje. I Hrvatska plaća sama za svoje manjine u svijetu, tako je barem bilo prije. Što je još gore, u Italiji, Njemačkoj i Austriji više nema mogućnosti osnivanja Hrvatskih škola, jedino kao dodatna posebna nastava koja se izvodi nakon redovite škole. Kakve manjie, kakvi bakrači. Manjina ovakvih kao u Hrvatskoj, koji ucjenjuju svaku moguću Vladu, nema nigdje, a još su imali i dvostruko pravo glasa. Pa manjine imaju tri puta više zastupnika u Hrvatskom Saboru od Hrvatskog iseljeništva koje se procjenjuje na oko 5 milijuna. Tko je tu lud Radine. Dosta je više i tebe, isti si etnobiznismen kao i Pupovac.