Negdje pred samo zatvaranje birališta na američkoj istočnoj obali, nervozni prsti urednika za deskom “New York Times”-a “otcvrkutali” su poruku na službenom Twitter nalogu tog lista: “Uloga proglašenja pobjednika na američkim predsjedničkim izborima pripada medijima. Oni će taj posao obaviti časno.” No, taj je “tvit” ubrzo obrisan, valjda kad su shvatili da su malo poranili s najavama o tome tko će odlučiti pobjednika dok Amerikanci još glasaju.
A onda konačno trenutak koji su svi čekali - krenulo brojanje glasova i počeli pristizati prvi rezultati. Trump uvjerljivo dobiva vrlo važnu Floridu, a taj se trend prelijeva i na ostale povezane države, od kojih su mnoge ključne za pobjedu, poput Georgije i Sjeverne Karoline. U Pennsylvaniji također velika prednost Trumpa, koji uzima i neke urbane dijelove Pittsburgha.
Taj se trend dalje prelijeva na “oblast hrđe”, Trump osvaja i Ohio, bez kojeg za demokrate nema pobjede. Sve govori u prilog tome kako će drugi mandat uzeti s premoćnom većinom. Kako bi umirio očajne pristalice, koje već vide Trumpovu “landslide” pobjedu, šefica Bidenove kampanje Jen O’Malley Dillon šalje poruku utjehe kako i bez Floride i Pennsylvanije matematički još mogu stići do 270 elektora.
Teorijski mogu, ali tada bi morali osvojiti Arizonu, Michigan i Wisconsin, iako se to po pristiglim rezultatima i trendovima čini nedostižnim. A onda počinju prvi problemi. Prvo javljaju kako je u Georgiji voda ušla u prostoriju s glasačkim listićima, pa se prebrojavanje neće moći nastaviti naredna dva dana. Potom slične vijesti o obustavi brojanja glasova stižu i iz ostalih država.
Sjeverna Karolina, Pennsylvanija, Michigan, Wisconsin, Arizona, Nevada… Ukupno sedam država oglašava kako se brojanje glasova odlaže do daljnjeg, premda nikome nije jasno zašto. Pada na pamet 2000. i odloženo brojanje glasova na Floridi. Tada se govorilo kako je to pomalo bizarno, ali eto, događa se u demokraciji. Ali, sedam država se čini kao pretjerivanje.
A onda stižu vijesti kako Biden preuzima vodstvo u Arizoni. Potom javljaju iz Wisconsina, gdje Trump dotad ima nenadoknadivu prednost od 150 tisuća glasova, kako je stiglo 169 tisuća “dopisnih glasova” i Biden prelazi u vodstvo na 95% prebrojanih glasova. Kasnije tijekom jutra stiže vijest kako su i u Wisconsinu pronašli još 112 tisuća dopisnih glasova. Taman za 270 elektorskih glasova o kojima je govorila Dillon.
Prijatelj s kojim pratim što se događa komentira kako su “oni u Vrgorcu male mace za mahere iz Wisconsina”. Trump proglašava svoju pobjedu i ulaže tužbu Vrhovnom sudu zbog nepravilnosti na izborima. Bio u pravu ili ne, vidi se da je u defanzivi. Upao je u unaprijed pripremljen okvir u kojem su mediji i ankete već odlučili pobjednika.
Kako sud nije blokirao proces na prve znakove o nepravilnostima, žalbe sudu bit će od male koristi. Prošli put ih je iznenadio, pa mu je prošlo da bude izabran za predsjednika, ali ovaj put su se pripremili. Vidimo da u ovoj situaciji ni GOP ne staje iza Trumpa, jer i njima odgovara da demokrati preuzmu vođenje zemlje u krizi.
Ulogu proglašenja novog američkog predsjednika i uvjeravanja kako je sve ovo sasvim u redu i normalno preuzet će na sebe mediji.
I pored zabrinjavajućih indicija o mogućoj izbornoj prevari, okvir koji je tako nametnut ne ostavlja Trumpu puno manevarskog prostora, a da ne bude oglašen krivim za izazivanje kaosa i nestabilnosti. Zato je možda najbolje da prizna poraz i ode uspravne glave, jer iz ovako postavljene igre ionako će teško izaći kao pobjednik. A ostatku svijeta ostaje samo nada kako Bidenova administracija valjda neće model demokracije “iz Wisconsina” sada krenuti izvoziti.
Znači Borislave... Ako je prijevara dobra i dobro osmišljena onda treba pristati na to i popušiti za ekipu... Kakva je to poruka? Od novinara... nije da vjerujem da je tu riječ o izbornoj prijevari ali ti si sve indicije iznio kao da je i onda nadodao da bi Trumpu bilo najbolje pristati na igru koja su mu postavili... Pa kakva je to poruka za javnost... sad bi javnost trebala vjerovati novinarima nakon takvog članka?