Nova tehnologija

Umjesto godine, šumski put trajan i deset godina

pruga1
Kristina Štedul Fabac/Pixsell
23.09.2013.
u 13:46

Podlogu ceste, pruge, klizišta čini triosna geomreža koja vijek podloge produljuje čak do četiri puta, a može ‘preživjeti’ i potrese

Na karlovačkom se području, među prvima u Hrvatskoj, počela primjenjivati nova svjetska tehnologija u nisko gradnji. Riječ je o troosnoj geomreži koja je prvi puta primijenjena kod uređenja šumske ceste na području Draganića prije tri godine.

 – U suradnji sa Hrvatskim šumama izvršili smo prvu primjenu ove tehnologije na tom području – kazao nam je Anđelko Jagečić, vlasnik tvrtke Kotonteks iz Varaždina.

 Ušteda ulagača

 Tvrtka je zastupnik za Hrvatsku američko-britanske tvrtke Tensar International koja je osmislila sustav geomreže. Naime, Hrvatske šume imaju velikih problema oko održavanja šumskih puteva koji, zbog teških tereta koji čitavu godinu podnose, moraju biti sanirati svakih godinu do dvije. Postavljanjem triosne geomreže na podlogu, koja se nakon toga pokriva zemljom, pa asfaltom, betonom ili nekim drugim materijalom, tlo se stabilizira i ojačava. Time se i vijek trajanja podloge u kojoj je triosna geomreža, produžuje čak do četiri puta.

 – Primjerice, u Draganiću puteve neće trebati popravljati nakon godinu ili dvije, jer će u odličnom stanju biti i nakon deset godina. Time je i ulagač stvorio znatne uštede u troškovima održavanja, naša je procjena čak 35 posto po kilometru puta - pojasnio je Anđelko Jagečić. Produžavanje vijeka trajanja puteva, cesta, željezničkih pruga, najveća je dobit korištenja nove tehnologije. Posebno je zanimljiva na karlovačkom području jer je sustav vrlo efikasan i u zaustavljanju klizišta.

 HŽ-ovo gradilište

 – Geomrežu smo postavljali na nekoliko klizišta, primjerica Vodoprivreda Sisak je uložila u desetak kilometara nasipa uz Kupu, a jednako je učinkovito i zaustavljanje nasipa uz ceste. U svijetu se tehnologija primjenjuje već sedam, osam godina na svim velikim gradilištima i ulagači potvrđuju uštede i produženje vijeka trajanja.

Primjerice, područja ‘tretirana’ troosnom geomrežom, mogu neoštećena preživeti i velike potrese - kaže Jagečić. HŽ Infrastruktura na svom aktualnom gradilištu u Karlovcu stabilizira klizišta na području Duge Rese i Karlovca. Iz HŽ-a potvrđuju da primjenjuju geomrežu za učvršćivanja tla s kojom već imaju iskustva u remontu pruga.

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije