Unatoč velikom odazivu za bespovratna sredstva iz tzv. vinske omotnice, mali vinari nisu zadovoljni, jer im potpora koju država daje za hektare zasađenih površina vinovom lozom nije dovoljna.
Iako je zatraženo više od 92 milijuna kuna potpore, oni smatraju kako bi im država ponajprije trebala subvencionirati kupnju zaštitnih sredstava i ambalaže, jer zbog malih površina pod vinovom lozom oni ne mogu očekivati velika sredstva iz Nacionalnog programa.
"Ambalaža je preskupa"
- Od potpore po hektarima za nas nema velike koristi, jer ih nemamo u velikim količinama. Umjesto toga, više bi nam pomoglo sniženje cijena zaštitnih sredstava, sadnica, čepova i boca – kaže vlasnica vinarije Đurđica Jurković iz Brodskog Stupnika. Visoki troškovi pakiranja strašno opterećuju male proizvođače, a mnoge i odvraćaju od bavljenja vinarstvom. Na sličan način razmišljaju i Nada i Ivan Zubić, koji proizvode kvalitetna vina od kupina, višnje i ribizla.
Zubići na svom obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu imaju 200 trsova kupine, a godišnje proizvedu oko 500 litara kupinova vina, za koje su se specijalizirali. Kao mali proizvođači sa svega pola hektara pod nasadima, Zubići ne dobivaju nikakvu potporu za svoj ekološki uzgoj. - Ambalaža je preskupa. Vino koje proizvodimo ne može se pakirati u bilo kakvu ambalažu, mi poštujemo svoje kupce. Stoga bi nam pomoć u obliku nekakve subvencije ili sniženja cijena itekako dobro došla – ističe Nada Zubić i dodaje kako o visokim troškovima proizvodnje najbolje govori podatak da samo jedno baždarenje bačve, na koje su po zakonu obvezni, košta 5.000 kuna.
Prema njenim riječima, mali bi vinari svoj položaj mogli olakšati udruživanjem u LAG-ove i okupljanjem oko zajedničkih programa, koje bi zatim kandidirali na natječaje. Tako bi profitirali i na planu promidžbe, jer je samostalno oglašavanje preskupo.
>>Jeste li znali da možete cijelu noć piti i pritom se nikada ne napiti
>>Evo što vam se može dogoditi ako svaku večer popijete čašicu previše