ANALIZA Nakon uvođenja tajnih istraga, pravosuđe još zatvorenije pred javnošću

Unatoč lošem imidžu, tužitelji i suci još više taje što rade!?

23.04.2009.
u 19:09

ZAGREB – Unatoč lošem imidžu, pravosuđe je sve zatvorenije pred javnošću. Osam od 20 županijskih državnih odvjetništava u prva tri mjeseca ove godine nije imalo baš nijedan slučaj pokrenute istrage, podignute optužbe ili donesene presude koji bi po njihovoj ocjeni mogao zanimati javnost, po tri odvjetništva imala su samo jedan ili dva slučaja, a preostalih šest odvjetništava preko službenih web stranica objavila su samo 50 izvješća o tisućama slučajeva na kojima rade (odnosno 69 do danas)!? U istom razdoblju lani su objavljena 122 izvješća (145 u prva četiri mjeseca).

U strahu od progona
I to zatvaranje i ono malo odškrinutih vrata pred javnošću očito je posljedica tajnih istraga prema novom Zakonu o kaznenom postupku, zbog kojih je Večernjakov odvjetničko-novinarski tim odlučio podnijeti prijedlog za pokretanje postupka ocjene ustavnosti.

Naime, neki su istražni suci i državni odvjetnici prestali komunicirati s novinarima o istražnim predmetima u strahu da bi mogli biti kazneno progonjeni zbog odavanja tajni iz istrage unatoč naknadnim uvjeravanjima iz Ministarstva pravosuđa i Državnog odvjetništva kako se tajnost istrage odnosi samo na sadržaj pojedinih istražnih radnji – svjedočenja, saslušanja okrivljenika, vještačenja, pretrage... – a ne i na podatke protiv koga je i zašto pokrenuta istraga, određen pritvor...

Međutim, unatoč obećanjima danim početkom godine predstavnicima Hrvatskoga novinarskog društva iz vrha Ministarstva pravosuđa i Državnog odvjetništva, te tumačenju kreatora novog Zakona o kaznenom postupku kako se unatoč uvođenju tajnih istraga u informiranju javnosti o radu pravosuđa ništa bitno neće promijeniti, već ovaj podatak pokazuje da su promjene velike i bitne – na štetu javnosti pa i pravosuđa!

U tu “nezanimljivost” ili tajenje poslova kojim se bave državna odvjetništva uklapa se i Državno odvjetništvo Republike Hrvatske koje je ove godine imalo samo tri priopćenja (10 lani u istom razdoblju), a USKOK ove godine ima 20 priopćenja (41 lani u istom razdoblju).

Ne koriste ročišnike
Prema posljednjim dostupnim podacima s web stranice DORH-a u 2007. godini oni su radili na ukupno 4427 istraga i imali su 28.513 presuđenih slučajeva, a te su godine javnosti podnijeli ukupno 540 izvješća (zajedno s USKOK-ovih 98). A ove godine imaju samo 89 izvješća.

Od 20 županijskih sudova, samo u Rijeci (7), Zagrebu (3), Karlovcu (1) i Osijeku (2) imali su što priopćiti javnosti ove godine. Inače, svi županijski sudovi imaju ročišnik u kojem se najavljuju rasprave na sudovima, ali ih samo 11 taj ročišnik na svojim web stranicama i koristi.


Pravosudna neučinkovitost i mediji

Istraživanje Programa UN-a za razvitak (UNDP) s početka godine (za njih je to radio Puls) pokazalo je da četvrtina ispitanika smatra da nam je kaznenopravni sustav potpuno neučinkovit, a trećina da je prilično neučinkovit u pronalaženju i suđenju počinitelja kaznenih djela. Ispitanici svoj stav temelje na informacijama iz medija, koji se nameću kao važan kanal informiranja. (dij)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije