Uoči drugog kruga lokalnih izbora zbog kojih će dio hrvatskih građana izaći ponovno na glasovanje 31. svibnja, nevladine udruge GONG i Transparency International Hrvatska prozvali su gotovo sve političke stanke te nezavisne kandidate da nisu objavili svoje prijevremene financijske izvještaje, kako bi hrvatska javnost, koja im daje povjerenje na izborima, uvidjela tko im plaća kampanju.
Od ove prozivke izuzeta je parlamentarna stranka HNS, neparlamentarna stranka Međimurski demokratski forum, te nezavisni kandidati u Zagrebu Tatjana Holjevac i Josip Kregar, istaknuli su predstavnici nevladinih udruga ističući da su se njihovi podaci o financiranju kampanje mogli naći na službenim internetskim stranicama.
- Ovi lokalni izbori prvi su u Hrvatskoj koji su se trebali odvijati u skladu sa Zakonom o financiranju političkih stranaka i nezavisnih kandidata, koji je stupio na snagu početkom prošle godine. Očekivali smo pošteniju i transparentniju političku izbornu utrku, no bili smo u krivu. Ovaj zakon neće donijeti smanjenje prostora za korupciju u izbornoj utakmici - prozvao je Antun Zorislav Petrović, predsjednik udruge Transparency International Hrvatska.
Imamo zakone radi forme i EU, a ne radi istinske demokracije
Razlog više za izostanak javne objave donatora izbornih kampanja stranaka i nezavisnih kandidata, GONG i Transparency International Hrvatska vide u činjenici da spomenuti zakon ne predviđa i sankcije za sve koji od očiju javnosti skriju odakle im novac za političku utrku.
To dokazuje da se pojedini zakoni donose samo forme radi i zbog pritisaka iz Europske unije, ali ne dovode do toga da se počnu i poštovati standardi razvijenih demokracija, smatra Sanda Pernar, izvršna direktorica GONG-a.
U praksi to znači da naša javnost ostaje zakinuta za informacije tko su sponzori i donatori stranaka i njihovih kampanja za izbore. Zato ne možemo otkriti rade li izabrani i birani na interes glasačkog tijela ili u ime interesa svojih donatora, jer javnost do toga ne može doći, komentirala je Pernar.
Osječko izborno povjerenstvo daje podatke javnosti
Nema toga donatora koji će svoju potporu dati čisto iz svoje volje nekom kandidatu za
izbore, upozorio je Petrović ističući da je bilo vremena i mogućnosti da se na vrijeme
prijave troškovi kampanja, ali nije bilo volje da se zakon dosljedno provede u praksi.
Jedino je Gradsko izborno povjerenstvo Osijeka dostavilo nevladinim udrugama koje su za to zatražile prijevremena financijska izvješća stranaka, dok su ostala izborna povjerenstva se o taj zahtjev oglušila pod izlikom da nisu obavezna to napraviti, otkriva GONG.