Ove godine ljeto nije počelo samo uz žestoke vrućine, nego i uz znatno povećanje broja upala pluća, bolesti koja se češće javlja zimi!
– Malo je neobično i ne pamtim u deset godina koliko radim da je bilo toliko upala pluća ljeti. Broj oboljelih porastao je tridesetak posto u odnosu na prošlu godinu u ovo vrijeme – procjenjuje dr. Saša Srića, pulmolog u Klinici za plućne bolesti Jordanovac. Lani je u ovo vrijeme bilo izrazito puno žestokih alergijskih tegoba izazvanih polenizacijom, a upale pluća bile su rijetke.
Kašalj, opća slabost, povišena tjelesna temperatura, otežano disanje, bol u prsima – osnovni su simptomi upale pluća, no svaki od njih može u početku i izostati, upozorava liječnik.
Teško je tvrditi koji je točno razlog ovoljetnom porastu upala pluća.
– Jesu li tome uzrok nagle promjene vremena, ne može se sa sigurnošću reći. Moguć je razlog i otpornost na antibiotike, koja je došla do izražaja jer se antibiotici često propisuju nepotrebno. Odmah pacijente pitam, sad već gotovo u šali: “Jeste dobili Sumamed?”, jer mnogi su dobili antibiotike samo na osnovi kašlja i općeg stanja, bez krvnih pretraga ili rendgenske snimke pluća, da nije ni utvrđeno je li virusna ili bakterijska upala – navodi dr. Srića.
Pravila nema, pacijenti koji mu dolaze s pneumonijom ovih dana su i kronični bolesnici i inače zdrave osobe. Jedan od faktora mogu biti i prenagle i prevelike promjene temperature prouzročene neprimjereno jakim rashlađivanjem unutarnjih prostora. Do osam stupnjeva razlike je u redu, više od toga nije.
– Propuh je suhi vjetar i on ne može napraviti štetu. Strah od propuha nerealan je i pretjeran. Ja sam svaki dan na umjerenom propuhu! – ističe.
Vjerojatno su jedan, ako ne i najveci razlog i klima uredjaji. Razlike u temperaturi ne bi smjele biti vece od 8C izmedju unutarnjeg i vanjskog zraka. Zatim lose odrzavani klima uredjaji i sl. Tko se drzi tih preporuka? Po brojuu bolesnika ispada manje nego li bi to trebalo.