Iako ga je kao i prethodnih osam proljeća željno očekivala i mjesec dana zbog nestrpljivosti odbijala jesti, nenadani dolet njezina rodana Klepetana u gnijezdo na krovu dvorišne zgrade u Brodskom Varošu u ponedjeljak popodne, deset dana “prije roka”, iznenadio je i samu rodu Malenu, a nakon prvog “šoka” uslijedilo je obostrano veselo klepetanje.
Otjerao ga rat?
Neočekivani raniji dolet rodana u gnijezdo Malenoj iznenadio je i školskog domara Stipu Vokića koji o njoj brine već 18 godina.
– Ovo je prvi put u devet godina otkad traje ljubav Malene i Klepetana da je rodan stigao ranije. “Običavao“ je “kompjutorski” stići svake godine 24. ožujka oko 16 sati, a kada sam u ponedjeljak vidio da slijeće u gnijezdo, nisam mogao vjerovati, bio sam i začuđen i radostan – objašnjava Stipo Vokić.
Za njega nema dvojbe da je u gnijezdo sletio Klepetan.
– Nema druge, to jest Klepetan jer reagira na moje pozive odozdo. Da je doista riječ o Klepetanu, a ne nekom drugom, potvrda je da su se već parili. Za sve su krivi klimatski poremećaji i ratna zbivanja u Africi, ptičji svijet očito mijenja navike i ranije kreće k svojim europskim staništima. Samo to može biti razlog što je rodan stigao ranije – kaže.
Dodaje da su se Malena i rodan prepoznali “od prve”. Rodan je vidno umoran od daleka puta, treba mu nekoliko dana za oporavak i da se “ušminka”, a onda Malenoj mora urediti gnijezdo.
Malena je u Brodskom Varošu od 1993. kada ju je Stipo Vokić pronašao ranjenu na livadi nakon što su joj talijanski lovci propucali desno krilo. Rodi je zaliječio ranu i na krovu zgrade u školskom dvorištu načinio joj gnijezdo.
Malenoj se prije devet godina “uselio” mužjak i već prve godine imali su mlade. Kada bi došla jesen i vrijeme polaska na 13.000 kilometara dalek put u južnu Afriku, Malena je morala ostati, a rodan bi s potomcima krenuo na jug. Sada će od Stipe Vokića brigu o Malenoj, sve do kraja kolovoza, brigu preuzeti Klepetan. U idućih tjedan dana zajedno će, po običaju, novim granjem urediti gnijezdo, za mjesec dana na svijet će donijeti prvo jaje, pa onda svakih pet dana sljedeće jaje. Jaja će zajedno grijati, a rodan će Malenoj odlaziti i donositi hranu sa slavonskih kanala i livada, tako će nastaviti i kada na svijet dođu mali ptići.
Odgojili 35 mladih
Po običaju, u srpnju će ptiće učiti letjeti, a krajem kolovoza s njima zajedno krenuti na daleki put u Afriku. Mladi se nikada ne vraćaju otkuda su potekli, ali se zato Klepetan uvijek vrati.
– Srce mi se stegne kada mora otići, Malenu poziva da ide s njim ne shvaćajući zašto ne može. Malena i Klepetan do sada su odgojili čak 35 mladih roda, što je jedinstven slučaj održanja te ptičje vrste na hrvatskim prostorima. O ljubavi Malene i Klepetana film bi se mogao snimiti. Toliko je to predivna priča – kaže Stipo Vokić.
Slatkice. ;o)