Radnici koji su uređivali terasu uz Lisakovu kulu na Trgu bana Josipa Jelačića u Varaždinu naišli su na komade kamena za koje se pretpostavlja da su dio obrambenog sustava renesansnog utvrđenog grada Varaždina! Radove je provodio privatni investitor tvrtka Markel koja će, kako je najavio vlasnik Marko Kelemenić, i financirati arheološka istraživanja.
O svemu je odmah obaviješten Konzervatorski odjel koji je započeo s provođenjem arheološkog nadzora nalazišta. Pročelnica Konzervatorskog odjela dr. sc. Vesna Pascuttini Juraga kaže da je najvjerojatnije riječ o dijelu obrambenog sustava renesansnog grada Varaždina, s obzirom na to da su se tu nalazila sjeverna gradska vrata koja su se sastojala od dvije kule od kojih je danas sačuvana samo jedna, Lisakova kula. Tu su bili i zemljani bedemi, vodeni opkop i most.
- Konzervatorski odjel u Varaždinu propisao je da se prilikom svih zemljanih radova treba provoditi arheološki nadzor te su ovom prilikom na lokaciji na kojoj se trenutno nalazimo pronađeni ostaci zida i prema mišljenju arheologa pretpostavlja se da je riječ o ostacima povijesnog obrambenog sustava oko grada. Po završetku istraživanja odlučit će se da li će se arheološki nalaz prezentirati ili će se samo dokumentirati za buduće generacije - ističe pročelnica.
Gradonačelnik dr. sc. Neven Bosilj kaže da je riječ o javnoj površini na kojoj je arheološko nalazište pronašao privatni investitor koji će se na svoj trošak, u suradnji s Konzervatorskim odjelom u Varaždinu, pobrinuti kako bi svi saznali kakve je zidine grad nekad imao.
- Krenuli smo u renovaciju tog djela terase koja je tu dugi niz godina, sukladno svim dozvolama i u suradnji s Konzervatorskim odjelom. Prilikom radova naišli smo na nešto tvrdo i pronašli posloženo kamenje – rekao je Kelemenić.
Kad završe arheološka istraživanja, donijet će se odluka kako taj nalaz prezentirati javnosti. Slobodni i kraljevski grad Varaždin bio je okužen bedemima koji su, za razliku od zidina Staroga grada, srušeni, većim dijelom početkom 19. stoljeća. Jedini ostatak gradskih utvrda su sjeverna ili “bečka” gradska vrata izgrađena u 16. stoljeću, poznatija kao Lisakova kula. Trgovac Lisak je bio vlasnik kule u prvoj polovici 20. stoljeća. Kula se nalazi na trgu nazvanom po banu Jelačiću koji je s tog mjesta s 50.000 vojnika 1848. godine krenuo preko Drave u rat s Mađarima.
VIDEO Šibenik: Velika arheološka otkrića u obiteljskim grobnicama u centru grada