Uvođenje eura brojnim je građanima zadalo velike muke, jer svaki iznos iznad 200.000 kuna koji se donese u banku na zamjenu, značit će automatsku prijavu Uredu za sprječavanje pranja novca.
Ured za sprječavanje pranja novca takvih je obavijesti u 2020. primio 48.245 , kojima je prijavljeno ukupno 53.778 gotovinskih transakcija iznad 200.000 kuna, vrijednih 20,3 milijarde kuna. To po danu prosječno znači po 190 prijava tj. 80 milijuna kuna, a čak 98 posto svih prijava stiglo je iz banaka. Od navedenih brojki, Ured za sprječavanje pranja novca pokrenulo 403 predmeta, 400 sa sumnjom na pranje novca i tri za sumnjom na financiranje terorizma, prenosi Slobodna Dalmacija.
Svima koji će svoje ušteđevine položiti na svoje tekuće i štedne račune u bankama, od 1. siječnja automatizmom će im se svaka kuna pretvoriti u euro po fiksnom tečaju bez naknade, kao i svi kunski krediti, a građani svoje kune mogu i zamijeniti u mjenjačnicama, no uz određenu proviziju.
No, osim što će svi građani s iznosom većim od 200.000 kuna 'zaraditi' prijavu Uredu, sve transakcije iznad 105.000 kuna zahtijevat će dubinsku analizu u bankama. Ta obveza primjene mjera dubinske analize propisana je bankama Zakonom o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma za svaku povremenu transakciju u vrijednosti od 105.000 kuna i veću, bez obzira na to je li riječ o jednokratnoj ili o više povezanih transakcija što ukupno dosežu vrijednost od 105.000 i više kuna, kao i pri svakoj povremenoj transakciji koja predstavlja prijenos novčanih sredstava u vrijednosti većoj od 1000 eura.
To uključuje kopiranje osobne iskaznice, pitanja o podacima osobe ili tvrtki kojima se plaća, izvor sredstava itd.
Osim toga, i u mjenjačnicama će imati pitanja, pa su ovlašteni mjenjači dužni pri svakoj transakciji u vrijednosti od 15.000 i više kuna utvrditi i provjeriti identitet stranke i prikupiti osobne podatke, a isto će pravilo i novčani prag vrijediti od prvog dana iduće godine za one koji na zamjenu u eure kune budu donosili u banke, na poštu i Financijsku agenciju, čekat će ih provjera identiteta i davanje podataka.
Mijenjanje novaca u inozemstvu također neće vrijediti, jer vrijedi dopušteno iznošenje do 10.000 eura u gotovom novcu, čekovima, putničkim čekovima, zlatu i prepaid karticama s unaprijed uplaćenim sredstvima, a sve iznad toga znači da se o tome mora podnijeti prijava carinicima. Isto vrijedi ako se novac ili platni instrumenti izvan zemlje šalju poštom, teretnim ili kurirskim pošiljkama... O svakom prijavljenom ili neprijavljenom unošenju ili iznošenju gotovog novca carina treba podnijeti prijavu Uredu za sprječavanje pranja novca.
I posljednje, nije moguća ni kupovina pokretne imovine poput automobila jer sva plaćanja iznad 75.000 kuna moraju ići preko računa, tako da je izbjegavanje Ureda nemoguće.
To ne vrijedi za tajkune i političare oni su se namirili i nitko ih ne pita za prvi milijun. Dok će se građane maltretirati za nevjerojatnih 1000 EUR-a. E jesmo državu naporavili svaka nam čast