Rušenje zrakoplova jugoslavenskog JAT-a DC-9, 26. siječnja 1972. i dalje prate kontroverze.
Službeno, putnički zrakoplov na letu između Stockholma do Zagreba eksplodirao je na visini od 10.000 m iznad sela Srbske Kamenice u Češkoj (tada Čehoslovačkoj), a kao počinitelj navedena je ustaška emigracija.
Poginula su 22 putnika i 5 članova posade, a dogodilo se i "svjetsko čudo", jer preživjela je jedna stjuardesa, Vesna Vulović, koja do danas drži svjetski rekord, upisan u Guinnessovu knjigu u preživljavanju u padu s tolike visine, bez padobrana.
Nakon što je 27 dana provela u komi i 16 mjeseci na rehabilitaciji, vratila se na posao i nastavila raditi u JAT-u, no ne više kao stjuardesa.
Kako su godine prolazile sve više se probijala informacija da je putnički zrakoplov JAT-a ustvari srušen greškom, s obzirom da su u to vrijeme i prostoru održavane vojne vježbe.
Tvrdilo se da je avion oborio MiG čehoslovačke vojske, a druga je teza bila da je čitava priča falsificirana jer je DC-9 greškom pogodila raketa češke protuzračne obrane.
Čak se tvrdilo da je u trenutku rušenja avion bio na visini od tek nekoliko stotina metara, s obzirom da su ga prisiljavali na prisilno slijetanje. Beogradski su izvori, pak tvrdili, godinama kasnije da je zrakoplov ipak srušila hrvatska emigracija, a u sklopu operacije koju je sponzorirala CIA...
>>Tragična povijest srušenih putničkih aviona
>>Izbezumljena lica rodbine poginulih, sumnja se da je među poginulima 80 djece
>>Boeing Malaysia Airlinesa srušen na 17-godišnjicu prvog leta!
A da nije Vatikan?