ZDRAVSTVENI PRORAČUN

Ušteda na lijekovima u rast plaća

02.11.2002.
u 00:00

* Sindikat prijeti generalnim štrajkom jer im je Vlahušićeva ponuda 10 do 15 posto većih plaća neprihvatljiva

Zdravstveni sustav raspolagat će u idućoj godini sa 13,5 milijardi kuna. To je, rekao je ministar zdravstva Andro Vlahušić, nešto manje od plana, ali stajalište je Vlade da će se raspravom u Saboru pokušati namaknuti još 400 milijuna kuna kako bi ukupna sredstava dosegnula 13,9 milijardi. Zdravstveni proračun od 13,5 milijardi kuna za 2003. realno je povećanje u odnosu na ovu godinu za oko 1,1 milijardu kuna, i to za oko 500 milijuna iz proračuna te oko 500 milijuna iz sredstava dopunskog zdravstvenog osiguranja.

Vlahušić je najavio i veće plaće u zdravstvu u idućoj godini 10 do 15 posto. Novac će se namaknuti od ušteda koje će zdravstvene ustanove ostvariti zbog nižih cijena generičkih lijekova. Naime, prema novom Pravilniku o cijenama lijekova na malo, cijene generičkih lijekova na listi HZZO-a smanjit će se pet do 10 posto. Tako će se godišnje uštedjeti oko 80 milijuna kuna.

Pravilnik o cijenama lijekova na malo regulira i pitanje diskontne prodaje lijekova. O izboru dobavljača odlučivat će ubuduće upravna vijeća zdravstvenih ustanova, a svaki popust koji će dobavljač ponuditi morat će se uračunati u prihod bolnice. Na taj će se način, ističe Vlahušić, izbjeći lažno prikazivanje viših cijena HZZO-u i smanjiti korupcija.

U idućoj godini, zaključio je, zdravstvenim ustanovama neće nedostajati novca ni za novu opremu, ni za plaće.

- Vlahušićeva je ponuda o rastu plaća u zdravstvu od 10 do 15 posto neprihvatljiva - kaže dr. Ivica Babić, predsjednik Hrvatskog liječničkog sindikata.

- Sindikalni zahtjevi poznati su već mjesecima, a odnose se, među ostalim, na potpisivanje strukovnog kolektivnog ugovora, te vezanje plaća liječnika uz prosječno isplaćenu plaću u Hrvatskoj. Danas je osnovna plaća liječnika opće medicine ispod 5000 kuna, a tražimo da iznosi dvije prosječne plaće, odnosno oko 7000 kuna. Za specijaliste tražimo dvije i pol prosječne plaće u Hrvatskoj, odnosno oko 9000 kuna (danas je oko 6000 kuna).

Članovi Vlade, Goran Granić i Ante Simonić, podržali su i iskazali razumijevanje za zahtjeve Liječničkoga sindikata, no s ministrom Vlahušićem zahtjeve nismo uspjeli operacionalizirati, govori dr. Babić te dodaje da svakodnevno dobiva desetak upita kolega o tome zašto se još ne ide u štrajk.

- Ako ne postignemo konačni dogovor u sljedećih deset dana, krenut ćemo u provođenje odluke Skupštine Liječničkoga sindikata. Generalni štrajk će sasvim sigurno bi puno neugodniji od štrajka upozorenja iz lipnja ove godine.

Diana Glavina, H

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije