Obamina administracija još nije osigurala senatsku većinu za ratifikaciju sporazuma Novi start o ograničenju strateškog naoružanja s Rusijom. U osvajanju dvotrećinske većine od 67 glasova u Senatu, gdje demokrati od starog saziva imaju 58, a republikanci 42 predstavnika, Bijeloj su kući svojim ugledom i utjecajem odlučili pomoći i bivši državni tajnici Colin Powell, George Shultz, James Baker, Lawrence Eagleburger i Henry Kissinger.
U zajedničkom članku koji su napisali za The Washington Post pozivaju Senat da ratificira sporazum Novi start koji su potpisali Obama i ruski predsjednik Dmitrij Medvedev.
- Podsjećamo da su raniji sporazumi Start I i Start II učinili svijet sigurnijim jer su smanjili rizik od nuklearne katastrofe i pojačali stabilnost odnosa Amerike i bivšeg SSSR-a. U nacionalnom je interesu potpisati nastavak sporazuma koji ograničava broj nuklearnog oružja na svakoj strani i dopušta SAD-u da zadrži snažno nuklearno odvraćanje - poručili su bivši ministri vanjskih poslova Amerike koji su u svojim mandatima na dnevnom redu stalno imali teme naoružavanja i odnosa s Moskvom.
Politički komentatori tvrde da će Obama dobiti potporu oporbenih republikanaca za ratifikaciju sporazuma jer se američka politička scena uvijek homogenizira kad su u pitanju nacionalni interesi koji u sporazumu Novi start imaju veću važnost od uskih stranačkih borbi za nadmoć. U “zbijanju nacionalnih redova” moglo bi pomoći i curenje povjerljivih diplomatskih informacija s WikiLeaksa koje je zadalo veliki udarac Americi, a posebno State Departmentu.
U javnosti plasirane diplomatske depeše koje su pisali diplomati Bushove i Obamine administracije što je ocijenjeno kao ugrožavanje nacionalne sigurnosti, a Washingtonu nisu ugodne ni izjave Vladimira Putina na CNN-u koji je američkim prijateljima poručio da se “ne miješaju u suvereni izbor ruskog naroda”. Sve je ipak pokušao zagladiti sugerirajući da depeše mogu biti i lažne. Putin je upozorio da će Rusija razviti i razmjestiti novo nuklearno oružje ako SAD ne prihvati njezin prijedlog o integraciji ruskih i europskih snaga proturaketne obrane. Na listopadskom sastanku NATO-a i Rusije na summitu u Lisabonu Obama je pozvao Moskvu da preuzme određenu ulogu u budućnosti proturaketnog štita u Europi. Putin je poručio da je zahvalan Obami za omekšavanje retorike prema Rusiji i za njegovu reviziju proturaketnog štita u Europi.
Znajući koliko je sporazum Novi start važan za odnose Moskve i Washingtona, ali i da ima svjetsko sigurnosno značenje, bivši američki ministri vanjskih poslova poručuju senatorima da imaju dovoljno prostora za stranačku borbu oko unutarnje politike i krize u gospodarstvu te nezaposlenosti, ali da budu složni u zaštiti američkih nacionalnih interesa. Novi sporazum smanjuje broj nuklearnih bojevih glava na svakoj strani na 1550 komada, a to je dovoljno za sve američke misije. S time se slažu i sedmorica bivših zapovjednika nuklearnih snaga. U novom sazivu Senata od siječnja 2011. bit će još teže osigurati ratifikaciju jer će demokrati imati 52 mjesta, a republikanci većinu. Stoga ne čudi što Obama okuplja sve potencijalne pomagače radi što bržeg potpisivanja sporazuma Novi start.
Dobro!