Sve je spremno za sutrašnji zagrebački modni spektakl godine, 79. Zlatnu iglu, na kojoj će se ove godine predstaviti 18 kolekcija domaćih dizajnera potpomognutih i najnovijim kreacijama torbara, klobučara, krznara, zlatara... Današnji "šnajderi" podrazumijevaju visokoobrazovane majstore, nove tehnologije, znanja i razmišljanja, no korak do 80. rođendana Igle porazna je činjenica kako se broj majstora krojača i dalje osipa pritisnut velikim troškovima poslovanja i sve jeftinijim te upitnim uvozom tekstila u Hrvatsku. Samo do rujna ove godine u Zagrebu je njih 24 zatvorilo svoje obrte, više od 150 u posljednjih nekoliko godina.
Branka Jengić, predsjednica Sekcije tekstila Udruženja obrtnika Zagreb i predsjednica organizacijskog odbora Zlatne igle, kaže da tom manifestacijom u građanima žele probuditi osjećaj i zanimanje za originalnost te kvalitetu domaćih obrtnika, a njima pak omogućiti da nađu nove kupce.
– Blokirana obrtna sredstva, PDV po izdanoj umjesto naplaćenoj fakturi i velika davanja državi domaće su tekstilce gurnuli u provaliju. Izgubili smo i proizvodnju materijala za šivanje, gumba, traka, cifova... S druge strane, trgovački centri zasićeni su jeftinom robom kod koje kvaliteta materijala pada u drugi plan. Utopili smo se u svjetsku masu i postali lijeni pa odjeću procjenjujemo preko ekrana, a da uopće nismo opipali materijal – upozorava ona ističući da se poliester i drugi nekvalitetni materijali nerijetko nameću i kroz proizvode skupih dizajnera.
Kako bi se obrtnici spasili od propasti, nužna je edukacija potrošača, a umjesto za nove strojeve, država bi im trebala pomagati poticajima za obrtna sredstva, rasteretiti ih u davanjima za zaposlene i omogućiti im da jeftino dođu do najma gradskih poslovnih prostora – kazala je Jengić.
>> Zvonko Sever: Hrvatska mora zaštititi autohtone sorte vina
Lijen smiješ biti samo ne g.lup