Imunološki zavod

Uvjetna dozvola spasila bi 40 tona krvne plazme

Imunološki zavod
Foto: Marko Prpić/Pixsell
03.09.2014.
u 16:30

Država nije htjela plazmu dati izvan zemlje na preradu jer su te tvrtke tražile dugoročne ugovore. Prijelazno rješenje spasilo bi zalihe i proizvodnju

Prema informacijama, država će dopustiti mogućnost dobivanja uvjetne dozvole Imunološkom zavodu za krvnu plazmu i bakterijska cjepiva, koja je lani izgubljena. Takav prijedlog već je dulje vrijeme tražio sindikat Imunološkog zavoda, no nije stavljen u razmatranje. No, bez tih dozvola prijeti propadanje 40 tona krvne plazme, od čega nekoliko tisuća litara čeka na preradu. Navodno tvrtka ima dovoljno sredstava kojima bi omogućila potrebno ulaganje za dobivanje uvjetnih dozvola, ali konačnu odluku donijet će Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED).

Spriječiti uvoz

Nedavno su iz HALMED-a, kada je takav prijedlog iznio sindikat, odgovorili kako će odmah krenuti u očevid dobiju li valjani zahtjev za izdavanje dozvole. Dio darovane svježe krvne plazme koristi se izravno za liječenje bolesnika, a ostatak za proizvodnju imunobioloških lijekova, među kojima su najpoznatiji albumini i imunoglobulini. Njih primaju bolesnici kojima su zatajili jetra i bubrezi te oboljeli od leukemije i HIV-a.

Kako trenutačno zbog izgubljene dozvole nema prerade krvne plazme, bolnice koriste lijekove iz uvoza. Zato bi dobivanje uvjetnih dozvola, kao prelazno rješenje dok se ne odabere strateški partner koji će ulaganjem ubrzati trajni povratak dozvola, bilo izuzetno dobro rješenje, koje naravno prije svega pozdravlja sindikat. Država je, naime, imala ranije u planu dati krvnu plazmu na preradu tvrtki izvan zemlje, za što je bilo interesa, no kako nam kaže sugovornik blizak procesu, svi interesenti za preradu su istodobno tražili dugoročne ugovore, što je bilo neprihvatljivo.

Dobivanjem uvjetnih dozvola mogao bi se nastaviti i proizvoditi serum kojim se liječi ugriz zmija otrovnica ili crnih udovica, a čije su zalihe također pri kraju.

Na taj način država bi barem malo popravila štetu nakon što se još od početka godine čeka ulagač za Imunološki te da se proizvodnja vrati u normalu. Sada veći dio radnika ne radi, a navodno će im plaća za srpanj uskoro biti isplaćena. U prilog ide navodno i neka veća narudžba virusnih cjepiva. Ministarstvo gospodarstva pripremilo je sve informacije i uskoro će potencijalnima ulagačima, koji već gube strpljenje zbog predugog čekanja, biti omogućeno dubinsko snimanje. Pisma namjere potencijalnih ulagača stiglo je još u svibnju, a prema najavama, konačna odluka o strateškom partneru državi, koja bi zadržala udjel od 25 posto, trebala bi biti poznata do kraja godine.

Uvjeti za ulagače

Državi je bitno da strateški partner bude netko tko ima znanje u tom sektoru, a važan uvjet je da se proizvodnja zadrži u zemlji i da se kupe sva tri cjepiva.

Među interesentima su PharmaS s fondom Nexus, Jadran galenski laboratorij, HZZO, Grad Zagreb, Visia Croatica, Geneza, Bilthoven Biologicals i Royal Derryclare iz Dublina.

>> Bandić: Naša ponuda za Imunološki zavod je najbolja

Komentara 4

NV
novo vriijeme
17:18 03.09.2014.

Bezuvjetni zatvor za kreatore ovog stanja u Imunološkom zavodu osiguralo bi da hrvatski građani ostanu živi i zdravi.

Avatar upitnik.pita
upitnik.pita
22:49 03.09.2014.

...zavadi pa vladaj... uništi sve što vrijedi...

DA
damir964
08:21 04.09.2014.

Zatvor za kreatore stanja u Imunološkom bilo bi ispravno ali nemoguće rješenje ,naprosto zbog toga što bi vlada morala sama sebe zatvoriti .

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije