Svi koji su u ugovornom odnosu s Međimurje plinom i moraju plaćati veću cijenu plina jer ga ta tvrtka ne želi prodavati po povlaštenoj cijeni od 41 euro po MHw-u, građani su drugog reda, smatra zastupnica u EU parlamentu Sunčana Glavak (HDZ), koja je podržala deset međimurskih gradova i općina koje traže hitno sazivanje sjednice Skupštine Međimurje plina u kojem su suvlasnici. Iako su još 25. studenog zatražili da se Skupština sazove, Nadzorni odbor to još nije učinio, pa vrtići, škole, sportski objekti, udruge i jedinice lokalne uprave i samouprave plaćaju i po četiri puta veće cijene od one povlaštene koju je omogućila Vlada.
- Dovedeni smo u nepovoljan položaj jer Međimurje plin jedini od 11 distributera u Hrvatskoj ne želi raskinuti ugovore, pa da javne ustanove mogu plin kupovati po povlaštenoj cijeni. Naš gradski vrtić Fijolica je dobio račun za studeni 23.096 kuna, a za studeni prošle godine iznosio je 6233 kuna. Gradska uprava je lani za studeni dobila račun od 2536 kuna, a sad 15.455 kuna – kaže gradonačelnik Preloga Ljubomir Kolarek (HDZ). Deset gradova i općina koje traže hitno sazivanje sjednice imaju vlasnički udjel u Međimurje plinu od nešto više od 30 posto. Ostali suvlasnici zasad šute, uključujući i Grad Čakovec koji ima najveći udjel. Glavak je rekla da je jednoj srednjoj školi račun za plin sa 17.000 povećan na 88.000 kuna, a ako želi raskinuti ugovor, morala bi platiti 300.000 kuna penala.
- Ugovor s Međimurje plinom se može raskinuti, ali uz plaćanje penala, osim onima kojima ugovor istječe. Imam informaciju da Gradu Čakovcu krajem godine istječe ugovor s Međimurje plinom – tvrdi saborski zastupnik i gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak (HDZ) i dodaje da je Međimurje plin kupovao plin po većim cijenama i sad ne želi prodavati po povlaštenoj cijeni od 41 euro. Zašto, pita Kolarek, tvrtka taj plin koji je kupila skuplje ne prodaje po višoj cijeni na tržištu, a javnim ustanovama neka ga naplaćaje jeftinije? - Nije nam interes da Međimurje plin propadne – ističe Kolarek. U Međimurje plinu, koji ima klijente u cijeloj Hrvatskoj, opravdavaju se time što su plin ugovorili kad su cijene bile više, pa bi ih prodaja po povlaštenim cijenama dovela do financijskih problema, a i smatraju da je odluka Vlade o cijeni i raspodjeli kapaciteta prirodnog plina kojeg je HEP preuzeo od proizvođača prirodnog plina "izrazito diskriminirajuća i štetna" za njih jer količine plina moraju platiti dobavljaču.
Kako je moguće ? Zar je drugi plin 4x skuplji od ruskog? Jadni Rusi sada prodaju plin Kinezima i ostalim prijateljima duplo.ijateljima duplo.