Najave iz vukovarskog SDSS- da bi sukladno rezultatima popisa stanovništva, koji je pokazao da u ukupnom broju stanovnika Srbi u Vukovaru čine 34,87 posto, mogli zatražiti provođenje ustavnog zakona o pravima nacionalnih manjina i ravnopravnoj upotrebi latiničnog i ćiriličnog pisma u gradu je izazvao pravu uzbunu.
– Uvažavajući prava svih nacionalnih manjina RH koja se ostvaraju pozitivnim zakonima u RH, držimo da grad Vukovar iz dobro poznatih razloga te mjesta i simbolike koje zauzima u povijesti stvaranja današnje slobodne i neovisne RH zaslužuje i mora biti izuzet od primjene prava na dvojezične natpise. Temeljem gore navedenog Hrvatska demokratska zajednica grada Vukovara nikada neće podržati promjene Statuta grada Vukovara kojim se omogućuje postavljanje dvojezičnih natpisa – kažu iz vukovarskog HDZ-a. Oni smatraju da je podatak o zastupljenosti srpske nacionalne manjine nevjerodostojan te da stoga zahtijevaju od nadležnih institucija RH reviziju popisa stanovništva kao i reviziju popisa birača.
>> Milošević: Većina Srba bojala se pri popisu izjasniti o nacionalnosti
I iz HSP-a dr. Ante Starčević danas su zatražili moratorij na provođenje odluke o uvođenju dvojezičnosti.
– Uvođenjem dvojezičnosti izgubili bismo Vukovar u miru i zato tražimo moratorij od deset godina na uvođenje srpskog jezika kao službenog jer su ratne rane još uvijek svježe. Nezamislivo nam je da, primjerice, Spomen-područje Ovčara bude označeno ćiriličnim pismom – rekao je predsjednik HSPAS-a Marijan Pavliček.
U isto vrijeme iz SDSS-a navode da još uvijek nisu donijeli konačnu odluku u vezi sa zahtjevom za uvođenjem prava na ravnopravnu upotrebu latinice i ćirilice kao i hrvatskog i srpskog jezika u Vukovaru.
– Radi se o pravu koje je ustavnim zakonom omogućeno svim manjinama i ono nije ni po čemu novo niti bilo koga favorizira. Isto to pravo već ostvaruju Talijani i Mađari u nekim dijelovima Hrvatske i nitko ne pravi problem niti postavlja bilo kakva pitanja. Mislim da ne treba gledati u prošlost, nego u budućnost. Ovo su realne brojke i nikoga se s bilo kojim zahtjevom, ako do njega i dođe, ne ugrožava – rekao je predsjednik vukovarskog SDSS-a Srđan Milaković.
Podsjetio je da ovaj broj Srba u Vukovaru sukladno ustavnom zakonu o pravima nacionalnih manjina podrazumijeva ravnopravnu upotrebu hrvatskog i srpskog jezika, odnosno latiničnog i ćiriličnog pisma na području Vukovara. Drugim riječima tabla Vukovar na ulazu u grad imala bi i latinični i ćirilični natpis. Na isti način morale bi biti označene i sve ulice, škole, grad, institucije, pa čak i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata kao i mjesto masovne grobnice na Ovčari. Isti zakon podrazumijeva i da se svi obrasci koji se budu izdavali u Vukovaru tiskaju na latiničnom, ali i ćiriličnom pismu.
Ja ne znam što rade naša minstarstva i diplomacija? Zašto ne obavještavaju naše političare o toj praksi u EU ? Austrija ima najveći mogući standard o zaštiti nac.manjina Gradiščanskih Hrvata i Koruških Slovenaca. Ako je u Gradišću ( gdje jee je i hrvatski slubeni jezik) ima 51 % Gradišč.Hrvata, onda su natpisi gore najprije na hrvatskom,a ispod toga na njemačkom. Ako je obratno- onda gore na njemačkom a ispod na hrvatskom jeziku.I to je to. Nikakovih 37 %.